BP nainstalovalo na unikající vrt opravený zvon

Inženýři britské ropné společnosti BP opět nainstalovali na unikající vrt v Mexickém zálivu opravený zvon, s jehož pomocí odčerpávají část unikající ropy.

Sběrný systém byl opět nainstalován na vrt Deepwater Horizon, uvedlo BP v písemném prohlášení. Zvon museli těžaři ve středu odstranit kvůli poškození, které na něm způsobil podmořský robot.
 
Robot vrazil do1,5 kilometru dlouhého potrubí, kterým se do zvonu přivádí horká voda bránící tvorbě metanových krystalů. Zvon musel být podroben kontrole. Jakmile z něj inženýři odstranili krystaly metanu, putoval zpět na dno zálivu.
 
Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 
Ropná skvrna, která vznikla po výbuchu plošiny, už zasáhla pobřeží čtyř amerických států – Louisiany, Mississippi, Alabamy a Floridy. V třetině amerických vod Mexického zálivu je zakázán lov ryb. Je to nejmasivnější únik ropy v dějinách Spojených států, horší než ropná katastrofa po ztroskotání tankeru Exxon Valdez.
 
Vrt poškodila exploze na plošině Deepwater Horizon 20. dubna. Při havárii zahynulo 11 dělníků.
 
Od té doby uniká do moře zhruba 60 000 barelů (9,5 milionů litrů) ropy denně. Pokusy britské společnosti zastavit tryskající surovinu mají zatím jen částečný úspěch. Během opravy zvonu žádný systém BP únik nezmenšoval.

TN.cz