BP umístila nad poškozený vrt nový zvon na odčerpávání ropy

Společnost British Petroleum, která vrt provozuje, nad něj nainstalovala nový zvon, tentokrát vyhřívaný.

Britský provozovatel poškozeného vrtu v Mexickém zálivu nad něj instaloval vyhřívaný zvon na odčerpávání ropy. S odvoláním na americkou pobřežní stráž o tom v pátek informovala agentura Reuters.

 

ČTĚTE TAKÉ:

BP o nebezpečí výbuchu věděla. Obama chce rázné řešení

Akcie BP po neúspěchu v Mexickém zálivu spadly až o 17 procent

 

"Instalace záchytného zvonu je pozitivním krokem. Nicméně teprve časem se ukáže, zda tato metoda funguje a do jaké míry může omezit únik ropy,“ řekl americké televizi CNN velitel pobřežní stráže admirál Allen Thad.

 

Televizní stanice odvysílala záběry, jak technici BP spouští nad zničený vrt odsávací zařízení, které tam mohli umístit po přeřezání poškozeného potrubí vrtu.

 

PODÍVEJTE SE NA PODMOŘSKÉ ZÁBĚRY Z ÚNIKU ROPY:

 

Jde už o druhý pokus odčerpat část ropy pomocí zvonu. Ten předchozí selhal, protože se na jeho povrchu začaly tvořit krystaly zmrzlých metanových hydrátů, které jej nadnášely. Zařízení tak muselo být upraveno.

 

PSALI JSME:

Koncern BP začal odčerpávat ropu z vrtu v Mexickém zálivu

BP: Řešením situace v Mexickém zálivu jsme veřejnost zklamali

 

Ropa uniká z vrtu do Mexického zálivu od 20. dubna, kdy explodovala plošina Deepwater Horizon, kterou si BP pronajímala od firmy Transocean. Od té doby uniklo do moře přes 180 milionů litrů ropy. Skvrna zasáhla 200 kilometrů pláží a mokřadů v Louisianě a ohrožuje pobřeží Alabamy, Mississippi a Floridy.

tn.cz / Mediafax