ON-LINE: "Top kill" asi funguje, vrt utěsnilo bahno

Ropa z vrtu v Mexickém zálivu prozatím neuniká. Petrolejářské společnosti British Petroleum se prasklý vrt podařilo utěsnit bahnem.

Mise "Top kill" udělala velký pokrok. Do Mexického zálivu už ropa podle amerického úřadu pro kontrolu pobřeží už neteče.  Společnosti BP se podařilo do vrtu napumpovat bahno a vrt ucpat.

 

Jakmile tlak ve vrtu klesne na nulu, bude zalit cementem. Zprávu o úspěchu však zatím BP nepotvrdila.

 

Do vrtu od středečního večera proudilo rychlostí  až 8 tisíc litrů za minutu pod tlakem bahno.

 

Do moře teklo víc ropy, než BP přiznávala, zjistily americké úřady

 

Podle amerických vládních odborníků unikaly do Mexického zálivu denně tři miliony litrů ropy. Společnost BP dosud uváděla 800.000 litrů.

 

Úspěšný pokus "Top kill"


Miliony lidí po celém světě mohly v přímém přenosu sledovat, jak pokus ve středu v 13:00 hodin místního času (20:00 hodin SELČ) začal. Po šesti hodinách ředitel operací BP Doug Suttles oznámil, že z vrtu už uniká jen bláto.

 

Podívejte se na přímý přenos z podmořského dna


"To, co vidíme unikat z potrubí, je s největší pravděpodobností bláto," řekl Suttles na ranní tiskové konferenci vysílané z velícího střediska operací v Louisianě. "Nemůžeme to zatím plně potvrdit, protože nemůžeme udělat testy. Že to dopadlo, dobře budeme vědět až ve chvíli, kdy to přestane unikat úplně," dodal Suttles.

 

PSALI JSME:

Koncern BP začal ucpávat poškozený ropný vrt v Mexickém zálivu

BP o nebezpečí výbuchu věděla. Obama chce rázné řešení


Pokud by se jeho slova potvrdila, pak by to znamenalo, že existuje reálná šance na úspěch. Jak Doug Suttles, tak kontraadmirálka Mary Landryová, která řídí operace Coast Guard v Mexickém zálivu, řekli, že jsou "opatrně optimističtí" – vše zatím probíhá podle plánu, bude ale trvat 24 hodin, než bude jasné, zda se operace podařila.

 

PODÍVEJTE SE:

Animace metody "top kill"

Reportáž TV Nova o pokusech zastavit únik ropy


Metoda "top kill" spočívá v utěsnění vrtu speciálním hustým blátem a následně betonem. Tento postup byl ale zatím vyzkoušen pouze v malých hloubkách, zatímco poškozený vrt je v hloubce 1500 metrů pod mořskou hladinou.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Únik ropy u USA zastavíme do týdne, slibuje těžařský gigant

Washington kritizuje koncern BP za únik ropy v Mexickém zálivu

Ropa stále vytéká do Mexického zálivu. Byl vyhlášen zákaz rybolovu

Ropa v Mexickém zálivu ohrožuje kapustňáky, koho ještě?


Kdyby pokus nezabral, zkusila by společnost  ucpat vrt železobetonovým zvonem, který je schopen zachytit až 85 procent unikající suroviny.

 

První pokus nebyl úspěšný, protože na povrchu dvanáctimetrového zvonu se začaly tvořit krystaly zmrzlých metanových hydrátů, které zařízení nadnášely. Nevyšel ani druhý pokus, kdy společnost nasadila ocelový kontejner menších rozměrů.


Už pět týdnů uniká ropa z vrtu společnosti British Petroleum (BP). Podle odhadů se až dosud do moře dostalo nejméně čtvrt milionu hektolitrů ropy. Ropná skvrna už zasáhla 160 kilometrů pobřeží Louisiany i části Mississippi, Alabamy a Floridy.

muf tn.cz / Mediafax