Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Bratr kyrgyzského prezidenta čelí obvinění ze série vražd

Nová přechodná vláda Kyrgyzstánu vyhlásila pátrání po bratru prezidenta Kurmanbeka Bakijeva Žanyse Bakijeva, který šéfoval prezidentské ochrance.

Žanyš Bakijev je obviněn z krveprolití během nedávného převratu, informuje v pátek kyrgyzský portál AKIpress.

 

"Veškerou vinu za oběti (státního převratu) nese šéf prezidentovy ochranky Žanyš Bakijev,“ prohlásil zástupce šéfky dočasné vlády Azimbek Beknazarov.

 

PSALI JSME:

Putin telefonoval s vůdkyní kyrgyzské opozice. Uznal prozatimní vládu

Americkou základnu v zemi necháme, říká kyrgyzská opozice

 

Prezidentův mladší bratr měl vyprovokovat ozbrojené násilí ve středu během převratu, při němž se k moci dostala opozice v čele se sociální demokratkou Rozou Otunbajevovou.

 

Podívejte se na protesty v Kyrgyzstánu:

 

 

Během puče přišlo o život 76 lidí, počet obětí ale stále roste. Zraněno bylo 1520 lidí. Zdravotní stav některých z nich je vážný. Nemocnice v kyrgyzském hlavním městě Biškeku jsou přeplněné, zraněné hospitalizují dokonce i v porodnicích.

 

V zemi byl vyhlášen dvoudenní státní smutek za oběti nepokojů. Opozice obvinila z vysokého počtu obětí Bakijevovy lidi, kteří prý dostali rozkaz střílet po demonstrujících aktivistech.

 

PSALI JSME:

Kyrgyzská opozice vytvořila vládu, chce rezignaci prezidenta

Mrtvý ministr a až 100 mrtvých při demonstraci. Demise vlády

Návštěva Pan Ki-muna v Kyrgyzstánu se neobešla bez potyček

 

Sám Bakijev to v pátek popřel. Ujistil zároveň, že ani Spojené státy ani Rusko nehrály žádnou roli v krvavém povstání. Na svou funkci rezignovat nehodlá a s opozicí chce vyjednávat.

 

Nabídl dokonce, že ponese za bouřlivé události zodpovědnost. Pokud řádné vyšetřování prokáže jeho vinu, za svou "prezidentskou imunitu se schovávat nebude“.

 

Podívejte se na nepokoje v Kyrgyzstánu:

 

 

Prozatím není jasné, kde se Bakijev skrývá. Podle některých informací se může spolu s Žanyšem nacházet ve městě Oš na hranicích s Uzbekistánem, nebo o něco severněji ve vesnici v Žalalábátské oblasti.

tn.cz / Mediafax