Jihoamerický experiment

Proti horečce dengue budou pomáhat geneticky upravení komáři

Brazilská vláda chce bojovat proti horečce dengue, kterou za rok onemocní 50 až 100 milionů lidí. Proti šíření horečky budou bojovat geneticky upravení komáři.

Ministerstvo zdravotnictví uvedlo, že vědci do přírody vypustí miliony geneticky upravených samečků komárů rodu Aedes aegypti, kteří nemoc šíří. Jejich potomci se ale už dospělosti nedožijí a tak se počet komárů sníží.
 

Geneticky modifikované komáry bude "vyrábět" nová laboratoř v severovýchodním státě Bahia, kterou otevřeli v sobotu. Zařízení bude schopné vyprodukovat čtyři miliony komárů týdně.
 

Experiment už v malém měřítku vyzkoušeli ve dvou městech se 3000 obyvateli v Bahii. "Touto technikou jsme během šesti měsíců snížili populaci komárů o 90 procent," uvedlo ministerstvo.
 

Horečka dengue postihne každý rok 50 až 100 milionů lidí v tropických a subtropických oblastech. Po štípnutí nakaženým komárem trvá čtyři až sedm dní, než se objeví symptomy. Nemoc se projevuje se vysokou horečkou, bolestí svalů a kloubů a celkovou vyčerpaností. Krvácivá varianta bývá smrtelná.
 

[IMAGEBOX_524516]Pákistánští zabijáci - KOMÁŘI! Přenášejí horečku DENGUE, tisíce nakažených
 [IMAGEBOX_524516]


Horečku způsobuje virus přenášený komárem Aedes aegypti. Proti nemoci neexistuje žádná vakcína ani lék. Jedinou účinnou prevencí je hubení komárů, kteří virus přenášejí.
Stejné opatření, jaké plánují v Brazílii, zkoušejí i další země sužované horečkou dengue.
 

hmr tn.cz / Mediafax