Breivik asi do vězení nepůjde! Psychiatři ho označili za nepříčetného

Psychiatři označili norského vraha Breivika za paranoidního schizofrenika. Prokuratura tak připouští, že byl v době brutálního vraždění nepříčetný.

Norská prokuratura připouští, že se smíří s diagnózou, která masového vraha Anderse Breivika prohlašuje za nepříčetného a zbavuje ho trestní odpovědnosti, informuje v pátek agentura AFP. Psychiatři označili Breivika, vraha 77 lidí, za paranoidního schizofrenika.

 

Pokud by soud uznal, že Breivik zabíjel v nepříčetnosti, byl by zavřen na psychiatrické klinice, ne ve vězení. "Nyní to vypadá tak, že Anders Behring Breivik bude souzen jako trestně neodpovědný," cituje AFP prokurátora. Ten však připouští, že jeho názor ještě "mohou změnit nové informace".

 

ČTĚTE TAKÉ:

Šílenec Breivik zpochybnil diagnózu lékařů

 

Breivik odpálil loni 22. července bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde měli tábor teenageři z mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet. Výbuch v Oslo zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 lidí. Byl to největší masakr v poválečném Norsku.

 

Uhlazený modrooký Nor se k útokům přiznal. Tvrdí však, že nespáchal trestný čin. "Zabíjel jsem vlastizrádce, to přece není trestné," prohlásil. Breivik svým atentátem protestoval proti přistěhovalectví muslimů do severské země. Norskou stranu práce obvinil, že je k vyznavačům islámu příliš benevolentní.

klab tn.cz / Mediafax