Britská armáda žádá, aby televize nevysílala film o únosu prince Harryho

Britská armáda požádala televizní stanici Channel Four, aby nevysílala hraný dokument o tom, co by se dělo, kdyby povstalci v Afghánistánu unesli prince Harryho. Snímek budí obavy, že by se jím mohli povstalci inspirovat, informuje v pondělí agentura AFP.

Velitel britských vzdušných sil Jock Stirrup zaslal vedení televize dopis, v němž žádá, aby snímek Únos prince Harryho neodvysílala. Obsah dopisu odmítlo ministerstvo obrany zveřejnit.
 

"Pokud Channel Four film odvysílá, což se zdá být pravděpodobné, selže v povinnosti respektovat oběti, které přinášejí vojáci a jejich rodiny v zájmu celé země," uvedl pouze nejmenovaný zdroj z ministerstva obrany.
 

PSALI JSME:

Princ Harry projde výcvikem pro bojový vrtulník Apache
 

"Film vychází ze skutečných svědectví a je vážně míněným žurnalistickým vyobrazením aktuálních problémů," uvedla televize Channel Four v prohlášení. "Je zcela legitimní, aby se dokumentární tvorba zabývala rizikem, které princi Harrymu hrozí, pokusila se popsat povahu nebezpečí pro královský rod a politické důsledky únosu," dodala.
 

Devadesátiminutový hraný dokument popisuje jednu z reálných hrozeb pro člena britské královské rodiny. Princ Harry totiž v současnosti slouží jako voják v jihoafghánské provincii Hílmand.
 

Dokument vypráví o únosu prince, jeho zajetí i vyjednávání s ozbrojenci o propuštění. Zajatý princ je například donucen vystupovat v propagandistických videonahrávkách fundamentálního hnutí Taliban a teroristické sítě Al-Káida. Jedna ze scén navíc ukazuje únosce, jak drží Harrymu u hlavy odjištěnou zbraň předtím, než stiskne spoušť.
 

Na tvorbě snímku se podíleli i bývalí rukojmí a bezpečnostní odborníci.
 

Roli prince Harryho v dokumentu ztvárnil herec Sebastian Reid.
 

Channel Four by měl film odvysílat ve čtvrtek.

 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

tn.cz / Mediafax