Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 4. 3. 2011

Britská královna poprvé navštíví Irsko

Britská královna Alžběta II.
Zdroj: oficiální zdroj
Britská královna Alžběta II.

Britská královna Alžběta II. letos navštíví Irsko. Bude to vůbec první cesta britského monarchy do ostrovní země od doby, kdy získala nezávislost na Spojeném království, píše v pátek agentura Reuters.

"Její Veličenstvo královna Spojeného království Velké Británie a Severního Irska Alžběta II. přijala pozvání irské prezidentky Mary McAleeseové ke státní návštěvě Irské republiky, která se uskuteční tento rok. Královnu bude provázet vévoda z Edinburghu (manžel panovnice)," cituje Reuters z prohlášení Buckinghamského paláce.

 

Spojené království a Irsko dělí úzký pruh moře a také pozemní hranice na severu "zeleného ostrova". Dosud však britští králové v Irsku nebyli vítáni, protože katoličtí Irové je spojovali s obdobím, kdy jim tvrdou rukou vládli protestantští panovníci z Londýna.

 

Posledním britským monarchou, který Irsko navštívil, byl král Jiří V. v roce 1911. To však bylo Irsko ještě součástí Spojeného království.

 

Samostatnost vyhlásil Irský sněm 6. prosince 1922. Hned příští den se však sněm Severního Irska připojil zpět k britské koruně. Od té doby je ostrov rozdělen.

tn.cz / Mediafax