Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 19.6. 2008 00:16

Britský parlament schválil Lisabonskou smlouvu EU

Horní komora britského parlamentu dnes schválila Lisabonskou smlouvu o reformě Evropské unie.

Text, který předpokládá reformu struktury Evropské unie, ještě čeká stvrzení královnou Alžbětou II., což je ale jen formalita. Britská vláda oznámila, že dokument královně předloží ve čtvrtek dopoledne, ještě před odpoledním zahájením summitu EU. 


Na vrcholné schůzce mají šéfové všech zemí EU diskutovat o situaci po irském referendu, ve kterém smlouvu minulý čtvrtek irští voliči odmítli. 


Právě pod vlivem irského hlasování se pokusili dnes oponenti Lisabonské smlouvy prosadit návrh na odklad jejího závěrečného projednávání na říjen. 


Odpůrci dokumentu také vícekrát připomněli opatrné stanovisko České republiky, v níž se k Lisabonské smlouvě má ještě vyjádřit i ústavní soud. Český prezident Václav Klaus dnes vyjádřil nad pokračováním ratifikačního procesu v britském parlamentu podiv. 


Lisabonskou smlouvu po dnešku schválily parlamenty v 19 zemích, v některých z nich ale ještě k ratifikaci chybí podpis prezidenta. Kromě těchto 19 států smlouvu schválila také jedna komora parlamentu v Nizozemsku a obě komory v Belgii, kde ale chybí souhlas několika regionálních parlamentů.

dra ČTK