tragická bilance

Video: V ulicích venezuelského Caracasu se střílí! Je 22 MRTVÝCH

Venezuelská policie zahájila akci namířenou proti opozičním demonstrantům, kteří již čtvrtý týden budují v ulicích velkých měst barikády a požadují odstoupení prezidenta Nicoláse Madura. Na ulicích se střílí, hlášeno je 22 mrtvých.

Opozicí ovládané město San Cristobal na západě země poblíž hranic s Kolumbií bylo dějištěm zřejmě nejtěžších střetů, když vládní síly použily při rozebírání barikád proti demonstrantům gumové projektily a slzný plyn. Podle starosty Daniela Ceballose zemřel jeden člověk a zraněni byli nejméně tři další lidé. Mrtvým je student, kterého podle starosty zasáhla jedna ze střel vypálených během střetu.
 

Ke konfliktům došlo i v metropoli Caracasu a dalších městech, vážná zranění však nejsou hlášena. V Caracasu vzala armáda útokem podzemní garáže, v nichž měli demonstranti své zázemí, a zabavila jejich vybavení včetně helem či zdravotnického materiálu. Zatčeno bylo v metropoli 11 lidí.
 

Centerm Caracasu v pondělí rovněž pochodovaly dva průvody lékařů a zdravotnického personálu, jeden na Madurovu podporu a druhý proti němu.
 

Masové protesty, které jsou nejtěžší zkouškou Madurovy vlády po 11 měsících od nástupu do funkce, začaly druhý únorový týden. Protestující vytýkají vládě neschopnost bojovat s vysokou inflací či růstem kriminality, stejně jako s korupcí či nedostatkem základního zboží v obchodech.
 

 

Maduro sice minulý týden vyhlásil "mírová jednání", vůdci opozice se jich však nezúčastnili. K dialogu s opozicí socialistického prezidenta nabádaly OSN či USA, k žádnému posunu ale zatím nedošlo. Maduro naopak nyní svým příznivcům oznámil, že se mu podařilo protesty potlačit. Studenti, kteří tvoří značnou část demonstrantů, však slibují, že v ulicích zůstanou.

 

Venezuelské úřady v pondělí oznámily, že další z nových obětí násilí je chilská studentka, která se ve městě Merida snažila rozebírat jednu z barikád. Zastřelená Gisela Rubilarová se stala vůbec první cizinkou, která zahynula při současných nepokojích v zemi.
 

Třetím mrtvým je agent tajných služeb, který byl omylem zastřelen policistou během odvádění jednoho z demonstrantů.
 

TN.cz