Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 16.3. 2014 21:01
změna hranic?

BUDE KRYM RUSKÝ? Pro jeho připojení se vyjádřilo 93 procent voličů

Zdroj: TV Nova

Referendum o připojení Krymu k Rusku skončilo. Podle prvních odhadů se pro připojení vyslovilo 93 procent hlasujících. Informují o tom zahraniční agentury, které se odvolávají na předběžné průzkumy.

Odhad, který zveřejnila ruská tisková agentura Ria, vychází z anonymní ankety mezi voliči po opuštění volebních místností, který uskutečnil Krymský institut politického a sociálního výzkumu. Další ruská tisková agentura Interfax uvedla, že volební účast dosáhla 80 procent.

 

Voliči se v referendu rozhodovali mezi dvěma otázkami, z nichž ani jedna ale fakticky neznamená odmítnutí připojení k Rusku. Jedna zní: Jste pro znovusjednocení Krymu s Ruskem s právem subjektu Ruské federace? A druhá: Jste pro obnovení platnosti ústavy z roku 1992 a pro status Krymu jako součásti Ukrajiny?

 

 

Rozdíl mezi nimi ve skutečnosti příliš velký není. Ústava z roku 1992, přijatá v době rozpadu SSSR, už na Krymu dávno neplatí. Krymu dávala mimořádně rozsáhlou autonomii až do oddělení od zbytku země. Druhá otázka referenda je tudíž jen pomalejší variantou cesty do Ruska.

tn.cz / ČTK / hru
Reklama