Bush: Během války v Iráku jsem udělal mnoho chyb

Bývalý americký prezident George Bush se ve svých pamětech vrací k mnoha zásadním událostem ze svého působení v Bílém domě. Přiznal, že během války v Iráku udělal mnoho chyb nebo že zvažoval výměnu viceprezidenta Dicka Cheneyho, informovala ve středu agentura Reuters.

V dlouho očekávaných memoárech s názvem Decision Points (Okamžiky rozhodnutí) Bush popisuje důležité momenty své vlády včetně útoků z 11. září 2001 a finanční krize. „Cítil jsem se jako kapitán potápějící se lodi,“ píše Bush o krizi.


Exprezident v knize otevřeně hovoří o momentu, kdy se ukázalo, že hledané zbraně masového ničení v Iráku nejsou. „Nikdo nebyl rozčarovanější nebo naštvanější než já, když jsme ty zbraně nenašli. Dělalo se mi špatně, kdykoli jsem o tom mluvil. Vlastně je to tak stále,“ píše Bush.


Jedním z překvapivých momentů knihy je také odhalení, že Cheney v roce 2003 sám nabídnul svou rezignaci, aby si Bush mohl vybrat jiného viceprezidenta ještě před volbami v roce 2004. Vzhledem k tomu, že Cheney byl velmi kontroverzní osobou a častým terčem kritiky, Bush o tom vážně uvažoval. Důvod, proč se rozhodl rezignaci nepřijmout, byla Cheneyho spolehlivost a neochvějnost.


Čtyřiašedesátiletý Bush se po přesunu z Washingtonu do Texasu v roce 2009 držel spíše mimo pozornost médií. Koncem jeho vlády vyjadřovalo spokojenost s jeho prací jen asi 30 procent Američanů.


Kniha Decision Points vyjde 9. listopadu a Bushe má v tentýž den vyzpovídat mediální hvězda Oprah Winfreyová. Internetový obchod amazon.com bude Bushovu knihu prodávat v pevné vazbě za 18 dolarů a 90 centů (330 korun).
 

Mediafax