Byli jsme zajatci Íránu, tvrdí propuštění Američané

Dva američtí turisté propuštění z íránského vězení tvrdí, že byli zajatci islámského režimu. Ve vězení prý skončili pouze kvůli své národnosti, píše v noci na pondělí agentura AFP.

"Je jasné, že nás od začátku drželi jako rukojmí. To slovo to jasně vystihuje, protože ačkoliv bylo jasné, že jsme nevinní, Íránci náš případ stále spojovali se svými politickými spory se Spojenými státy," uvedl po návratu do New Yorku jeden z vězněných Američanů Josh Fattal.

 

Podívejte se na reportáž TV Nova


Josh Fattal se společně s Shanem Bauerem dostali na svobodu ve středu, kdy za ně ománské úřady zaplatily kauci jeden milion dolarů (přes 18 milionů korun). V neděli v doprovodu svých příbuzných přistáli na letišti v New Yorku.


Íránci zajali Bauera a Fattala na konci července 2009 u hranic s Irákem spolu s jejich krajankou Sarah Shourdovou. Trojice tvrdila, že se do Íránu dostala omylem, když na hranici sešla z vyznačené stezky. Írán je ale odsoudil do vězení na tři roky za nelegální vstup do země a na pět let za špionáž.


"Ani nevíme, jestli jsme tu hranici překročili. A asi se to ani nedozvíme. Ale i kdybychom vstoupili na území Íránu, neexistoval důvod, aby nás drželi ve vězení tak dlouho," prohlásil Bauer.


"Nešlo o to, že jsme překročili neoznačenou hranici mezi Íránem a Irákem. Zadrželi nás kvůli naší národnosti," dodal.


"Ta dvě soudní slyšení, kterých jsme se zúčastnili, byla totální podvod. Vymysleli si absurdní lži, podle kterých jsme byli součástí vymyšleného americko-izraelského spiknutí proti Íránu," sdělil.


Pobyt ve vězení byl pro zadržené psychicky i fyzicky náročný.


"Sarah, Josh i já jsme poznali brutalitu íránského režimu," uvedl Bauer. "Drželi nás v téměř úplné izolaci od světa, od všeho, co jsme milovali, připravili nás o všechna práva a svobodu," pokračoval.


"Museli jsme několikrát držet protestní hladovky jenom kvůli tomu, abychom dostali dopisy od našich nejbližších," popsal zážitky vězňů Fattal.

"Několikrát, spíše mockrát, jsme slyšeli výkřiky ostatních vězňů, které bili a my jsme nemohli udělat nic, čím bychom jim pomohli," dodal.


Oba muži strávili v íránském vězení 781 dní. Sarah Shourdová, která byla Bauerovou snoubenkou, byla propuštěna loni v září na kauci 500 000 dolarů (devět milionů korun) a vrátila se domů.


 

Mediafax