Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 13.1. 2015 09:51
Mohamed se vrací

Mohamed pláče! Nová obálka Charlie Hebdo zase provokuje

Nové číslo Charlie Hebdo s prorokem Mohamedem na obálce
Zdroj: Twitter

Francouzský týdeník Charlie Hebdo, který se stal minulý týden terčem teroristického útoku, vyjde ve středu s karikaturou plačícího muslimského proroka Mohameda a nápisem Je suis Charlie (Já jsem Charlie) na titulní straně.

Tato krátká věta se v posledních dnech stala symbolem solidarity s oběťmi středečního útoku na pařížskou redakci satirického časopisu, kde rukou islamistů zemřelo 12 lidí.


Příští číslo vyjde v nákladu tři miliony výtisků, nikoli v obvyklém počtu 60 tisíc. Prodávat se bude v 25 zemích, napsala agentura AFP.


Obálku nového čísla tvoří obrázek proroka Mohameda, který pláče a drží transparent s inkriminovaným sloganem. Nad kresbou bíle oblečeného Proroka stojí nápis "Tout est pardonné" (Vše odpuštěno), napsal list Le Parisien a agentura AFP, která dostala kresbu dnes večer k dispozici.


Připravovanému středečnímu vydání se říká "vydání přeživších". Autor úvodní karikatury podepisovaný jako Luz je jedním z těch, kteří středečnímu vraždění v redakci Charlie Hebdo unikli.


Vydavatele týdeníku po útoku zasypal příval objednávek na nové vydání z domova i ze zahraničí, a rozhodl se proto náklad mimořádně zvýšit na tři miliony výtisků, napsala AFP. Ještě minulý týden se hovořilo o mimořádném nákladu milion kusů.


Obhájce a mluvčí časopisu Richard Malka dnes připomněl, že kresby zobrazující Mohameda i autority jiných světových náboženství jsou již roky standardní součástí časopisu.


"V každém čísle Charlie Hebdo za posledních 22 let nebylo jediné, ve kterém by nebyly karikatury papeže, Ježíše, kneží, nebo rabínů, imámů a Mohameda," citovala jej AFP.


Bylo by prý "překvapivé", kdyby kresby Mohameda v novém čísle chyběly. Ve vysílání rozhlasové stanice Europe 1 Malka prohlásil, že týdeník, který se stal již dříve terčem islamistů, není časopis krutý, ale neuctivý. Razantně přitom odmítl veškerá obvinění z islamofobie.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Umělci reagují na vyvraždění redakce Charlie Hebdo. Takto si dělají legraci z Islámu

Policejní teror! Kříčí technaři. V Praze násilně ukončili technoparty. Tekla krev!

tn.cz / ČTK