Čech sbíral na Srí Lance hmyz. Dostal pokutu

Soud na Srí Lance ve středu vyměřil pokutu 125.000 rupií (asi 21.840 korun) českému občanovi, který podle verdiktu soudce sbíral vzácné druhy hmyzu v jednom z tamních národních parků a chtěl je propašovat ze země. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský portál Monsters and Critics.

Čech byl údajně zadržen v pondělí při sběru hmyzu v národním parku Hortonovy pláně, který byl v červenci zařazen na seznam světového dědictví UNESCO.

 

Druhého Čecha, který byl původně obviněn jako spolupachatel, soud zprostil viny.

 

Server dailymirror.lk uvedl, že podezřelého chování dvojice, která na Srí Lanku přijela 14. srpna, si všiml strážce parku. Češi měli povolení se na chráněném území jen pohybovat, ale s sebou nesli sítě na motýly a chemikálie určené k uchování hmyzu.

 

Při prohledání kempu objevili správci parku několik skleněných lahví, v nichž Češi přechovávali kobylky, kudlanky a klíšťata. Mezi úlovky byly i chráněné endemické druhy.

 

Park Hortonovy pláně je součástí centrálních vysočin, které se rozprostírají až 2 300 metrů nad mořem v jižní části Srí Lanky.

 

Nelegální sběr hmyzu způsobil Čechům problémy také v červnu 2008. Dva české vědce zadrželi strážci národního parku Singalia v indickém Dárdžilingu. Entomologové bez povolení nasbírali přibližně 200 vzácných exemplářů.

 

Jednoho ze dvojice soud zprostil viny, druhý dostal tříletý trest odnětí svobody. Před nástupem do vězení ale entomolog utekl do Česka.

VOYO

Sledujte Televizní noviny ve Full HD a bez reklam na Voyo.cz

tn.cz / Mediafax