krutý osud

Celníci objevili stovky pašovaných papoušů v zuboženém stavu

Paraguayští celníci zadrželi stovky pašovaných papoušků za miliony korun. Ptáci byli v naprosto zbídačeném stavu a starají se o ně veterináři.

Vzácní Amazoňané modročelí jsou mezi chovateli cenění pro své zářivé barvy a schopnost téměř dokonale napodobit lidskou řeč. Tito ale už skoro ani nepípli. Policisté zadrželi čtyři pašeráky, kteří ptáky přepravovali v otřesných podmínkách. Pochroumaní papoušci se teď připravují na návrat do divočiny. Veterináři o ně usilovně pečují každý den 24 hodin. S krmením jim dokonce pomáhají i zdraví papouščí dospěláci.

 

Pašování vzácných opeřenců je výnosný a bezohledný business. Pašeráci mají vajíčka nacpané ve speciální vestě na hrudi, desítky papoušků namačkají do kufru nebo si živí ptáky přivážou na nohy. "Bohužel existují lidé, kteří se neštítí ničeho a papoušky pašují ve velkém. Nenávratně tím poškozují životní prostředí," dodal paraguayský ministr životního prostředí Heriberto Osnaghi. A vydělají spoustu peněz. Jeden Amazoňan stojí v přepočtu 40 tisíc korun.

 

Papoušky za osm a půl milionu zachránili 15. prosince. Od té doby se zotavují na záchranné stanici. "Chceme je vrátit zpátky do přírody, aby mohli žít v přirozených podmínkách. Počítáme, že některé budeme moci vypustit už za měsíc," doufá Osnaghi.
 Pašeráci ze země nelegálně vyvážejí tisíce vzácných ptáků ročně. Při převozu zemře až čtvrtina z nich. Tentokrát se až na dva podaří zachránit snad všechny ostatní papoušky.
 

tn.cz / TV Nova / anš