Centrem Kábulu otřásly exploze, pak se střílelo

Nejméně 17 mrtvých má na svědomí skupina sebevrahů v afghánském Kábulu.

V centru afghánského hlavního města Kábulu došlo v pátek ráno k několika explozím. Nad městem stoupá kouř z výbuchů a jsou také slyšet výstřely, informuje televize CNN a agentura Reuters. Útok je přičítán Talibanu.

 

Dvě nálože vybuchly v oblasti jistého hotelu a hlavního nákupního centra v Kábulu, terčem podle Talibanců měly být právě hotelové rezidence. Podle očitých svědků citovaných agenturou AP se jednalo o dva sebevražedné atentátníky. Po explozích začali v místě pálit nějací ozbrojenci. Na základě dostupných svědectví lze očekávat, že útok si vyžádal více obětí.

 

"Viděl jsem, jak cizinci pláčou a křičí. Uvnitř byla moc špatná situace. Bůh mi pomohl, jinak bych byl mrtvý. Viděl jsem jednoho sebevražedného pumového atentátníka, jak se vyhodil do povětří v prvním patře hotelu," řekl pětadvacetiletý pracovník čtyřhvězdičkového hotelu, který leží 15 minut autem od mezinárodního letiště afghánské metropole a v blízkosti většiny vládních úřadů.

Útok sebevrahů si vyžádal nejméně 14 mrtvých včetně turistů a přes 30 zraněných. Očekává se, že obětí bude ještě více.

 

"Naši svatí bojovníci znovu provedli útok v centru Kábulu," sdělil telefonicky agentuře Reuters mluvčí Talibanu Zabiulláh Mudžáhid. Útok podle něho provedlo pět ozbrojenců. Dva sebevražední atentátníci odpálili nálože na svém těle blízko hotelu a nákupního střediska. Tři bojovníci jsou prý stále ukrytí v suterénu obchodního centra.


Podle policie se z podzemí stále ozývá sporadická střelba. Nicméně "situace je pod kontrolou", uvedl nejmenovaný policista.
 

Mediafax