Centrem Kábulu se rozléhá střelba. Taliban zahájil "jarní ofenzivu"

Centrem afghánského Kábulu se v neděli nese vytrvalá střelba, které předcházelo sedm explozí. Stojí za nimi islamisté z hnutí Taliban, kteří v metropoli útočí na vládní a západní cíle a svádějí boje s policisty a vojáky.

Povstalci zaútočili na třech místech. Bojuje se hlavně v ostře střežené čtvrti Vazír Akbar Chán, ve které sídlí ambasády řady zemí. Ve čtvrti se rozezvučely sirény, které přiměly lidi na ulicích schovat se do úkrytů.

 

Několik útočníků se podle AFP pokusilo vtrhnout do budovy parlamentu, avšak bezpečnostní složky je odrazily. Talibanci vzápětí obsadili vedlejší budovu a s vojáky a policisty bojují.

  

ČTĚTE TAKÉ:

Ozbrojenci zaútočili na sídlo CIA v Kábulu!

 

Útočníci mířili na ambasády


Reuters píše, že střela vypálená z granátometu zasáhla rezidenci britských diplomatů. Další střely poničily supermarket u německé ambasády, kam často chodili nakupovat cizinci. Rakety vypálili ozbrojenci i na ruské velvyslanectví.

 

Další skupina ozbrojených radikálů vtrhla do hotelového komplexu Star Hotel, který leží poblíž prezidentského paláce. Z místa stoupá do výše černý dým.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Talibanci vtrhli s raketomety do pákistánského vězení. Osvobodili téměř 400 zločinců

 

Jarní ofenziva


Ke koordinovaným útokům se přihlásil Taliban. Oznámil, že nedělními útoky v Kábulu a na dalších místech Afghánistánu zahajuje "jarní ofenzivu" proti vládním a západním cílům.

 

"Vláda v Kábulu a invazní síly před časem tvrdily, že Taliban nebude schopen jarní ofenzivu zahájit. Dnešní útoky znamenají její začátek," řekl AFP talibanský mluvčí Zabiulláh Mudžáhid.
 

anš tn.cz / Mediafax