Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Černé moře ZAMRZLO! Lidé místo plavání bruslí

Led se objevil v Černém moři! Na některých místech rumunského pobřeží je dokonce možné bruslit. Do moře se vlévá Dunaj, která taktéž zamrzá.

Na velké části tohoto evropského veletoku je proto zakázána plavba, píše ve čtvrtek agentura AFP.
 

Lodě po Dunaji nemohou plout v pěti z devíti států, kterými 2860 kilometrů dlouhá řeka protéká.
 


 

Plavba je zakázána nejen na horní části toku v Rakousku a na Slovensku, ale také v jeho dolním úseku - v Srbsku, Bulharsku a v Rumunsku.
 

Maďaři upozorňují plavební společnosti, že plavbu po Dunaji mohou podstoupit pouze na vlastní riziko.
 


 

"K tomu, aby zamrzl dolní tok Dunaje, musí teplota poklesnout na týden pod mínus deset stupňů. Taková situace nyní nastala," píše na svém webu plavební úřad Via Donau.
 

V Srbsku na některých místech dosahuje tloušťka ledu na Dunaji až půl metru. Panují obavy, že oteplení vyvolá záplavy.

 

Led v Kerčském průlivu uvěznil 126 lodí

 

Kerčský průliv, který spojuje Černé a Azovské moře, pokryl led. Uvízlo v něm 126 lodí.

 

Kerčským průlivem prochází hranice mezi Ukrajinou a Ruskem. "Sto dvacet šest lodí, z toho 120 zahraničních, zůstalo na kotvě v Kerčském průlivu," uvedlo ukrajinské ministerstvo pro mimořádné události bez dalších podrobností o plavidlech a jejich posádkách.

 

Ministerstvo dodalo, že celá tato rušná lodní trasa je pokryta ledem. Uvězněným lodím mohou pomoct ledoborce, ale pouze za dobrého počasí.
 

Zima zasáhla i Afriku, v Alžírsku zemřelo 44 lidí
 

Nejméně 44 lidí má na svědomí studené počasí, které v uplynulém týdnu zasáhlo Alžírsko. Vláda čelí kritice, že situaci nezvládá, informuje ve čtvrtek agentura AFP.
 

Rozhlasová stanice Channel Three uvedla, že 30 lidí zemřelo při dopravních nehodách, které zapříčinilo špatné počasí. Dalších 14 lidí se udusilo zplodinami ze špatných topidel.
 

PSALI JSME:

Obětí zimy přibývá. V Evropě umrzlo už 500 lidí!
 

"Kde jste, páni ministři?" napsal ve čtvrtek alžírský deník Šuruk. List vládu obvinil, že tráví víc času přípravami na nadcházející květnové volby, místo aby se starala o své občany.
 

"Katastrofa a žádná mimořádná pomoc, která by si s tím poradila," napsal deník Chabár. "Na co vláda čeká, aby vyhlásila mimořádný stav týden poté, co sem zima přišla?" dodal list řečnickou otázkou s tím, že zima zasáhla 20 ze 48 oblastí Alžíru.
 

Kolem 80 procent silnic na severovýchodě Alžírska je kvůli sněhu uzavřeno. Do prací na jejich zprůjezdnění se zapojila i armáda.
 

Alžírská média také kritizují náhlý růst cen potravin a lahví plynu, jejichž cena se zvedla pěti až šestinásobně. Mnoho pekařství muselo zavřít, protože nemají mouku. V některých oblastech na severovýchodě země dochází palivo a léky.
 

V Evropě počet obětí mrazivého počasí překročil 500. Nejvíce mrtvých hlásí Ukrajina a Polsko. Meteorologové navíc upozorňují, že mráz, který způsobuje oblast vysokého tlaku nad západní Sibiří, může v Evropě trvat až do konce února.
 

krt / kos tn.cz / Mediafax