Dočká se pomoci?

Evě sebraly norské úřady syny. Teď je chtějí dát k adopci

Eva Michaláková
Zdroj: facebook.com
Téma:

Smutný konec smutného příběhu. Eva Michaláková, která už tři roky bojuje s norskými úřady o své dva syny, zřejmě definitivně přijde o rodičovská práva. Chlapci mají být podle posledních informací dáni k adopci.

Eva Michaláková a její dnes již bývalý manžel žijí dlouhodobě v Norsku, kde vychovávali i syny Davida a Denise. Když byl Denis ještě batole, lékařská vyšetření u něho prokázala žaludeční problémy (konkrétně reflux), kvůli nimž musí dodržovat přísnou dietu. O jeho speciálním stravování věděli i v norské školce, kam později nastoupil. I přes to vychovatelky jeho dietu nijak nedodržovaly, proto si Denisova matka opakovaně stěžovala na nedostatečnou péči a šikanu druhého syna Davida.

 

Zřejmě se její stížnosti obrátily proti ní, jedna z učitelek totiž napsala udání, v němž rodiče obvinila z pohlavního zneužívání. Děti jí úřady okamžitě odebraly a celá věc se dostala až k soudu, kde byla Michaláková norskou sociálkou nařčena z fyzického trestání.

 

Žádná z obvinění se však nikdy neprokázala a policie celý případ odložila, u soudu dokonce policisté vypovídali ve prospěch rodičů. Úřady matce navíc slíbily, že pokud se rozvede s manželem, který měl děti týrat, synové jí budou vráceni.

 

 

Rozvod proběhl, ale děti už se z pěstounské péče, kam byly umístěny, nevrátily. Soud v Oslu jí v únoru loňského roku pouze přiznal právo vídat syny dvakrát do roka, a to za přísného dohledu. Během schůzek nesmí syny objímat, vyjadřovat emoce či mluvit česky.

 

Pomohou české úřady? Těžko.

 

Celý případ se vleče už tři roky. Michaláková se mezitím obrátila na Evropský soud pro lidská práva, Úřad pro mezinárodněprávní ochranu dětí, české ministerstvo práce a sociálních a věcí a ministerstvo spravedlnosti. Nikdo jí však nebyl schopen (nebo ochoten?) pomoci. A to i přesto, že se na ně svými interpelacemi opakovaně obracela poslankyně Jitka Chalánková (TOP09) a někteří další poslanci, píše web tyden.cz.

 

Jak uvádí EUportal.cz, veškeré snahy českého státu zastat se matky a rodiny chlapců spočívají pouze v doporučení norské straně, aby byl případ znovu přezkoumán. Za připomenutí jistě stojí, že Norsko je již dlouhodobě kritizováno mezinárodními organizacemi kvůli vysokému počtu odebraných dětí.

 

Celý příběh zoufalé Evy Michalákové zřejmě spěje ke smutnému konci. Norská sociálka je podle dostupných informací rozhořčena, že Michaláková případ medializovala v Česku.

 

Jak uvedl na svém profilu na sociální síti právník Pavel Hasenkopf, který případ dlouhodobě sleduje, Michalákovou si úřady zvou k pohovoru 18. listopadu a hodlají ji zbavit zbytku rodičovských práv a dát děti k adopci.

 

Pokud se do případu nezapojí české úřady, moc šancí Eva Michaláková, na kterou tlačí norská sociálka, už nemá. Na její podporu vznikla petice Kde je moje dítě. Podpořit ji můžete ZDE.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Dojemná galerie: Podívejte se na fotky z probíhající adopce

Gayové a lesby slaví: Poslanci jim dovolí adoptovat děti

Související témata:
ana TN.cz