Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Češi pomáhají obětem zemětřesení. PŘISPĚJTE I VY

Indonéský ostrov Sumatra potřebuje zoufale pomoc zvenčí. Chybí peníze, potraviny, záchranáři a lékaři. PŘISPĚJTE NA SUMATRU.

Západ indonéského ostrova Sumatra zasáhla ve středu a ve čtvrtek dvě po sobě následující ničivá zemětřesení o síle 7,6 a 6,8 stupňů Richterovy stupnice. Podle posledních informací silné otřesy si zatím vyžádaly 1100 obětí na životech, ale počet ještě není konečný. V hlavním městě Sumatry Padangu je situace zoufalá. V celé oblasti nefungují dodávky vody a elektřiny. Mnoho lidí je stále uvězněno pod troskami zřícených budov. Více TADY.


Podívejte se na záběry ze Sumatry


 


Sumatra vítá každou pomoc ze zahraničí. Živelná tragédie nenechala chladnými ani Čechy a naše charitativní organizace posílají na Sumatru pomoc. Společnost Člověk v tísni vyšle do Padangu na začátku příštího týdne skupinu dvou lékařů se zdravotní sestrou.


Půl milionu na Sumatru


Organizace také už uvolnila 500 tisíc z humanitárního fondu. Do Indonésie Člověk v tísni vysílá zaměstnankyni, která na místě začne organizovat místní dobrovolníky a nákup humanitární pomoci. "Půjde zejména o léky, jídlo, vodu a přístřeší,“ uvedl Jan Mrkvička ze společnosti Člověk v tísni.
 


A do humanitární pomoci v Tichomoří se zapojila také ADRA. "Situace kolem je divoká. Je horší, než předpokládaly první odhady, počet mrtvých se bude pohybovat v řádu tisíců,“ odhaduje Peter Kern, spolupracovník Adry, který je teď v indonéské metropoli Jakartě.


Do Padangu jen soukromým letadlem


"Do nejpostiženějšího místa Padang se lze dostat jedině soukromým letadlem, příbuzní obětí vykoupili všechny letenky na tři dny dopředu. Organizace ADRA se účastní koordinačních setkání zaštítěných OSN, na kterých se rozvrhne síťová pomoc zasaženým oblastem,“ dodal Kern.

 

Na Sumatru se také vydala Charita České republiky, z krizových fondů poslala do postižené oblasti pět tisíc euro, tedy téměř 130 tisíc korun. Dva zaměstnanci Charity Česká republika jako členové expertního týmu už na Sumatru odletěli. Mají za úkol zmapovat situaci.


"V počáteční fázi budeme distribuovat léky, jídlo, vodu a hygienické potřeby. Později se zaměříme na stavbu dočasných přístřeší.“ řekl Vladislav Vik z Charity Česká Republika.


Pomoci můžete i vy. Všechny tři charitativní organizace založily speciální účty, nebo můžete posílat dárcovské SMS.


A kam můžete peníze posílat?


Člověk v tísni
- převod peněz na účet 4810 4810/0300, nebo zasílejte dárcovské SMS ve formě "DMS Sumatra“ na číslo 87777.

ADRA – převod peněz na účet 40284028/0300, v.s. 395 (tajfun Ketsana), v.s. 396 (zemětřesení v Indonésii). Nebo lidé můžou přispívat formou dárcovské sms ve tvaru DMS ASIE na číslo 87777.


Charita Česká republika
– převod peněz na účet 88444422/0800.

sn TN.cz