Místo 160 jen 90 Kč

Češi přišli na fintu, jak ušetřit v Chorvatsku za mýtné na dálnici

Chorvatsko dálnice
Zdroj: Oficiální zdroj

Zdražení mýtného na dálnicích v Chorvatsku pořádně naštvalo mnohé české turisty. Ti však velmi rychle přišli na způsob, jak si na jednom úseku se zvýšeným mýtným poradit a ušetřit.

Finta je to naprosto jednoduchá – stačí na chvilku sjet z dálnice a po chvíli na ni zase najet. Díky tomu ušetříte desítky korun.
 

Šedesátikilometrová spojnice A2/D1 mezi slovinsko-chorvatským hraničním přechodem Macelj a Záhřebem a je jedním z nejfrekventovanějším úseků chorvatské dálnice. Právě tudy proudí tisíce Čechů přes Slovinsko na Jadran.
Pokud jedete od hranic směrem na Záhřebu, zaplatíte za mýtné v tomto úseku 48 kun (160 korun).
 


 

„Když sjedete z dálnice u Zaboku a Krapiny a opět na ni najedete, ušetříte chorvatské kuny a zabere vám to jen několik minut na zastávkách u mýtného,“ napsal nám náš čtenář Jiří Hrdlička. A skutečně, pokud zvolíte fintu s dvojím sjezdem z dálnice, ve výsledku zaplatíte pouze 27 kun (90 Kč), což je o 70 Kč méně, než při plynulé jízdě z Macelje do Záhřebu.
 

Jak je to možné? Chorvati zdražili od srpna dálniční mýtné v průměru o 15 procent, v úseku Macelj – Záhřeb je cena dokonce nejvyšší v celém Chorvatsku. Ovšem kvůli tomu, že místní obyvatelé mají kvůli dálnici omezenou možnost cestování, je úsek Krapina - Durmanec považován za rychlostní silnici a nikoli dálnice. A vynalézaví Češi velmi rychle přišli na to, že přerušit cestu se tady rozhodně vyplatí.
  

kce TN.cz