První zákrok v USA

Český chirurg Pomahač bude transplantovat obě ruce ženě bez končetin

Tým známého českého plastického chirurga Bohdana Pomahače připravuje v americkém Bostonu dvojitou transplantaci. Ženě, která přišla o končetiny, chtějí lékaři najednou transplantovat obě ruce.

Třiačtyřicetiletá Katy Hayesová přišla o všechny končetiny, když se infikovala masožravou bakterií poté, co před dvěma lety porodila třetí dítě. Nyní je v péči bostonské nemocnice Brigham and Women's Hospital, která ji umístila na transplantační listinu.
 

Zákrok může pacientka podstoupit do měsíce, říká Pomahač, který na klinice řídí oddělení transplantační a plastické chirurgie.
 


 

Ve Spojených státech to podle něj bude první transplantace obou paží od nadloktí dolů během jedné operace. Oproti transplantaci rukou jde technicky o méně složitý zákrok, pro lékaře je to však "výzva co do rekonvalescence", dodává Pomahač.
 

Hayesová i její rodina vnímají zákrok jako jeden z kroků k návratu do normálního života. "Kdyby měla ruce, mohla by začít připravovat pro sebe a rodinu jídlo," prohlásila matka Hayesové Lucille McNaughtonová. "Všichni víme, že to zabere hodně času, ale je odhodlaná," řekla o dceři. Pokud se operace uskuteční bez problémů, může se cit v nových rukou u Hayesové objevit už za rok.
 

[IMAGEBOX_937346]Batoleti zachránilo život nejmenší umělé srdce na světě

[IMAGEBOX_937346]

Plastický chirurg Pomahač v bostonské nemocnici působí od roku 1996.

tn.cz / mediafax / gar