Nový druh sadistického pavouka objevil český vědec

Český vědec Milan Řezáč objevil v Izraeli nový druh pavouka s brutálním způsobem rozmnožování.

Pavouk při oplodnění nevyužívá pohlavní orgány své družky. Spermie jí vpravuje svým pohlavním orgánem, který připomíná injekční jehlu, po vbodnutí přímo do tělní dutiny.


Je to první pavouk, u něhož byl tento způsob rozmnožování popsán, uvedl entomolog Milan Řezáč z Výzkumného ústavu rostlinné výroby. Pavoukovi dal jméno šestiočka sadistická.


Nový druh objevil vlastně náhodou. Řezáč si při studiu pavouků na palestinských územích v roce 2004 všiml podivného sexuální spojení jednoho pavoučího páru. Sameček se při kopulaci zakousne svými kusadly do zadečku partnerky a pak vbodne svůj pohlavní orgán do její tělní dutiny.


Drsné praktiky samičky přežijí


"Původně jsem tento akt považoval za boj. I když jsem pavouky oddělil, opět v něm pokračovali," popsal Řezáč. Podobný způsob rozmnožování byl dosud popsán pouze u některých ploštic.


Další zkoumání ukázalo, že samičky šestiočky sadistické mají jen pozůstatky původních sexuálních orgánů. Přestože jsou promiskuitní, bodnutí do tělní dutiny pro ně nejsou smrtelná.


Nový druh pavouka je od loňského roku zapsaný v celosvětovém katalogu tohoto hmyzu. Před měsícem se podařilo českému vědci vydat odborný článek v prestižním časopise Proceedings of the Royal society. Tím splnil všechny podmínky proto, aby se stal nový druh pavouka objevem světového významu.


Drsné milostné hrátky vznikly podle Řezáče kvůli takzvanému boji spermií. Vbodnutí spermií přímo do těla podstatně urychluje oplodnění vajíček partnerky ve srovnání s klasickým pářením. Tím má samec větší šanci, že samička přivede na svět jeho potomky.


Řezáč, který působí na Výzkumném ústavu rostlinné výroby v Praze, před časem objevil na jižní Moravě i nový druh jedovatého pavouka - stepníka moravského. Živočich je jedním z největších, nejpestřejších a zároveň nejjedovatějších pavouků ve střední Evropě. Jeho kousnutí může způsobit několikahodinovou horečku provázenou bolením hlavy.

hav TN.cz