Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Čeští bojovníci vysilují Taliban. Prý chce složit zbraně

V oblasti Afghánistánu, kde operují české speciální síly, chce Taliban složit zbraně a uzavřít mír.

Půlroční působení českých speciálních jednotek na jihu Afghánistánu je pro Čechy úspěšné. Taliban je v tomto distriktu údajně natolik vysílen, že chce složit zbraně.


"Bojovníci jsou ochotni k nějakému mírovému jednání a my doufáme, že k tomu nakonec dojde,“ říká ředitel Vojenského zpravodajství Ondřej Páleník.


Vojáci se však obávají toho, že nepřítel může chtít pouze krátkodobé příměří. Toho by využil k načerpání sil a doplnění zásob.


Vojáci prý v oblasti zažili nejtěžší střety od roku 2004. Například když projížděli dvacetikilometrovým průsmykem dvě noci a tři dny. Každý metr cesty si museli doslova prostřílet.


Pětikilometrový konvoj složený z Čechů, Američanů a afghánských vládních sil, vezoucí zásoby na celou zimu, nakonec projel. V průsmyku ale přišlo několik koaličních vojáků o život. Další, včetně jednoho Čecha, byli zraněni. Taliban prý v průsmyku ztratil téměř sedmdesát bojovníků.


V těchto dnech české speciální síly dokončují střídání přímo v bojové zóně. Jestli bude na jejich území na jaře klid nebo další ofenziva Talibanu, to teď nedokážou říct ani tajné služby.

Pavel Šuba TN.cz