Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Aktualizováno 29.4. 2009 10:37

Čeští vojáci opustili spojence v boji. SELHALI VELITELÉ, říká Parkanová

Čeští vojáci v Afghánistánu opustili britské kolegy přímo v boji. Navíc se několikrát odmítli účastnit nebezpečných operací.

Jednotka speciálních operací Vojenské policie (SOG) nefungovala v misi ISAF v Afghánistánu tak, jak měla. Její práci negativně ovlivňovaly především špatné mezilidské vztahy mezi vojáky a slabé velení. Plyne to z předběžných závěrů Inspekce ministryně obrany, která prošetřovala stížnosti některých jejích členů.

Česká jednotka speciálních operací SOG několikrát opustila v bojích v Afghánistánu britské vojáky, kterým byla podřízena.

Poslední taková událost se odehrála při boji v jednom údolí. Češi přímo na místě prohlásili, že další akce je pro ně příliš nebezpečná a speciální jednotka se vrátila na základnu. Jindy české velení Britům oznámilo, aby s nimi nepočítali, protože si část vojáků bere dovolenou. Informovala o tom středeční MF Dnes.

Čeští vojáci tak u Britů brzy ztratili důvěru. Zatímco dřív Britové o spolupráci s českou jednotkou velmi stáli, po špatných zkušenostech ji "přenechali" Dánům, kteří české vojáky využívali hlavně pro střežení základen.

Situací by se mohl zabývat parlament

Působením SOG v afghánské provincii Hílmand by se mohl zabývat i parlament. Poslanec Antonín Seďa chce totiž prosadit zřízení komise, která by tyto informace prošetřila.

Podle mluvčího ministerstva Andreje Čírtka ale nelze konkrétní situaci potvrdit ani vyvrátit, protože výpovědi členů jednotky se liší a vzájemně si odporují.

Britská strana si na české vojáky oficiálně nestěžovala, řekla mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. "Naopak jsme obdrželi děkovné dopisy za záchranu životů vojáků," dodala. Podle informací zprabvodjských agentur však Britové jisté roztrpčení nad zmatky okolo SOG neskrývali například v osobních rozhovorech s představiteli české armády či ministerstva obrany.

Parkanová je šokována

O problémech s českými vojáky se náhodou v Kábulu dozvěděl český generál při setkání s britským důstojníkem, který si na jednání české armády bez servítek stěžoval. Odstupující ministryně obrany Vlasta Parkanová je informacemi šokována.

I když totiž armáda o stížnostech Britů ví už rok, ministryni na problémy upozornily až dopisy řadových vojáků. "Je mi líto, ale od generálů jsem nic nedostala," postěžovala si ministryně.

Selhání vojáků už vyšetřuje její inspekce. Ta zjistila, že v jednotce panovaly špatné mezilidské vztahy, vojáci se nedokázali domluvit, jak mají pracovat. "Myslím, že šlo o selhání velitelů na všech úrovních," uvedla Parkanová. Proto také jednotku čeká personální obměna.

O "čistkách" v armádě jsme vás už dříve informovali. Odvolán byl velitel jednotky Petr Krčmář.

Vojáci ze SOG chybu uznávají, ale přičítají ji hlavně tomu, že chybějí pravidla pro nasazování jednotky v Afghánistánu.
 
Podle nich není jasné, jaké úkoly mají vlastně plnit. Někteří z nich se dokonce rozhodli vrátit vyznamenání, což v české armádě dosud nikdo neudělal.

Problémy dělala jen část jednotek

V Hílmandu pracovaly v letech 2007 a 2008 celkem tři kontingenty skupiny speciálních operací Vojenské policie. "Mediální spekulace" o problémech se podle mluvčího Vojenské policie týkají pouze druhého kontingentu SOG. Ten měl několik desítek lidí.

Na internetových diskusních fórech se přitom přibližně v polovině loňského roku začaly objevovat informace, že tento kontingent odmítl splnit některé úkoly, a byl proto využíván převážně ke strážní službě.

Mezi vojáky jednotky byl i praporčík Milan Štěrba, který zahynul loni v březnu poté, co na jeho vozidlo zaútočil sebevražedný atentátník.

Spor uvnitř armády?

Poslanec Seďa má pro spory kolem SOG i jiné vysvětlení. Jde prý o diskreditační kampaň, která má jednotku jako takovou zlikvidovat. "Armáda a ministerstvo se k tomu musí postavit čelem a vyřešit problémy dlouhodobých sporů mezi SOG a 601. skupinou speciálních sil," míní zákonodárce.

"Tento případ se zároveň stal podnětem pro úvahy o změně celkové koncepce speciálních sil v ozbrojených silách," připouští i ministerský mluvčí Čírtek.

Armádní velení totiž v současnosti přímo nedisponuje žádnou speciální jednotkou. SOG, součást Vojenské policie, i 601. skupina speciálních sil z Prostějova, patřící pod Vojenské zpravodajství, jsou přímo podřízeny ministryni obrany.

Uvažuje se proto například o přesunu obou jednotek do působnosti generálního štábu či o vzniku nového specializovaného velitelství. "V této fázi se o zrušení SOG neuvažuje," uvedl Čírtek.

gib tn.cz / Mediafax
Reklama