Chavez komentoval výsledky voleb, jsou prý vítězstvím socialistické revoluce

Venezuelský prezident Hugo Chavez prohlásil, že jeho strana dosáhla v nedělních parlamentních volbách "důležitého vítězství". Podle téměř úplných výsledků získali Chavezovi socialisté 98 křesel v 165členném Národním shromáždění, opozice dosáhla na 65 poslanců, informuje v úterý agentura Reuters.

"Síly revoluce získaly velice důležité vítězství," komentoval Chavez výsledky voleb. Dodal, že Socialistickou stranu volilo 5, 42 milionu lidí a opozici 5, 32 milionu obyvatel.


Vyvrátil tím tvrzení opozičního bloku Demokratická jednota, že v celkovém součtu získal 52 procent všech hlasů a o vítězství přišel kvůli nespravedlivému volebnímu systému. Prezident Chavez tvrdí, že opoziční strany výsledky voleb s pomocí zahraničních médií překroutily.


"Tvrdili, že zvítězí. Nuže, vyhrávejte takto i dál. To mi vyhovuje," vysmál se Chavez demokratům. Prezident proslulý ostrými verbálními útoky však může očekávat, že opozice mu bude komplikovat vládnutí.


Rozdělení parlamentu po volbách umožní bloku Demokratická jednota blokovat silně levicové reformy a zákony Chavezovi strany. Ta v posledních pěti letech vládla v podstatě bez omezení, protože opozice se kvůli bojkotu voleb do parlamentu vůbec nedostala.


Nový parlament se sejde až na začátku ledna - do té doby bude Venezuela stále v rukou socialistů.
 

Mediafax