Chávez pohrozil znárodněním těžby zlata a diamantů

Venezuelský prezident Hugo Chávez ve svém pravidelním televizním pořadu "Aló Presidente" kritizoval společnosti za těžbu zlata a diamantů a pohrozil jim odebráním těžebních licencí a dalším znárodňováním.

Ve svém televizním pořadu se Chávez věnoval otázce těžby zlata ve venezuelském státu Bolívar. Obvinil těžařské společnosti z plundrování přírodního bohatství, ničení lesa a porušování práv zaměstnanců. Z jeho pohledu se jedná o zločin, kterému by měla být udělána přítrž.

 

Chávez zdůraznil, že za těžbou stojí "kapitalistické mafie". "To, co příroda vytvořila za miliony let, to zničí za jeden den, kontaminují rtutí a zotročují lidi. Dochází k vykořisťování jednoho člověka druhým - to je ten nejdivočejší kapitalismus.

 

Lidé, kteří tam pracují, jsou otroci, dochází tam k prostituci, a navíc, odvezou zlato a diamanty, aniž by zaplatily daně," prohlásil prezident.

 

Venezuelský ministr obrany Mata Figueroa uvedl, že během víkendu úřady zadržely několik osob obviněných z nelegální těžby ve státě Bolívar. Podle něj došlo k několika dalším zločinům, jako je nedovolené použití rtuti, prostituce mladistvých či ničení lesa.

 

V loňském roce venezuelská vláda převzala kontrolu nad zlatým dolem, kde těžila americká společnosti Gold Reserve. Kvůli této záležitosti, společnost hodlá využít mezinárodní arbitráže a požaduje rozsudek v oblasti domnělého vyvlastnění majetku.

 

Analytička Reena Waliaová Nair ze společnosti Angel Commodities Broking uvedla, že znárodnění by nemělo příliš velký vliv na světovou produkci zlata, protože Venezuela patří pouze mezi menšinové producenty tohoto kovu.

 

Prezident Hugo Chávez se snaží prosadit svůj program na vytvoření socialismus 21. století. Jeho součástí se v minulosti stalo znárodňování ropných společností, výrobců cementu či oceli.

mra tn.cz / Mediafax