Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Publikováno 24. 10. 2014
Ostrý projev

Chcete další studenou válku, opřel se Putin do USA

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: isifa.com

Neobvykle tvrdou kritiku politiky Spojených států obsahoval dnešní projev ruského prezidenta Vladimira Putina na zasedání takzvaného Valdajského klubu v jihoruském Soči.

Prezident obvinil Washington, že chce oživit politická schémata z dob studené války, vnucuje veřejnosti tezi jednopolárního světa, manipuluje veřejným míněním a řídí se právem silnějšího. "Diktátorské" pokusy USA ovládnout svět ale budou mít přesně opačný efekt, varoval Putin na shromáždění ruských politologů.


"Znovu jsme svědky pokusů rozdělit svět, slepovat koalice a vytvářet obraz nepřítele, jak tomu bylo v letech studené války. Snaha získat právo na světové vůdcovství je rovna snaze získat právo na diktát," konstatoval šéf Kremlu.


"V dobách studené války dávala ochrana spojenců před 'strašlivým' nepřítelem Americe právo komandovat. Nyní, ve změněných podmínkách, se USA snaží znovu realizovat schémata globálního řízení. Cílem je dokázat svou výjimečnost a získat politické a ekonomické dividendy," řekl Putin.


Veškeré podobné pokusy podle ruského prezidenta vyvolají nevyhnutelně protitlak, odvetnou reakci a přesně opačný efekt. Pokud nebude vytvořen "systém vzájemných závazků a dohod" mezi světovými mocnostmi, budou se stále častěji objevovat příznaky světové anarchie. Už dnes podle Putina vzniká pravděpodobnost celé řady vážných konfliktů s přímou či nepřímou účastí velmocí. "Ukrajina je jedním z příkladů, zdaleka ale ne posledním," upozornil.


Putin v projevu rovněž naznačil nový přístup Ruska k otázce omezování jaderných arzenálů, která je jednou z priorit prezidenta USA Baracka Obamy. Šéf Kremlu se přihlásil k myšlence snižování počtů jaderných zbraní, ale varoval před "kritickým snížením" jejich množství.

tn.cz / ČTK
Reklama