Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Chcete "Napoleonův koňak"? Stojí přes 3,5 milionu korun!

Napoleon Bonaparte
Zdroj: oficiální zdroj
Nizozemec draží sbírku likérů z dob Francouzské revoluce - Ilustrační foto

Nizozemský sběratel Bay van der Bunt nabídl v pátek do aukce sbírku asi pěti tisíc lahví vzácný likérů. Jednou z nich je láhev koňaku, kterou údajně vlastnil Napoleon Bonaparte.

Bunt, vydavatel z Bredy, "slíbil své manželce, že sbírku prodá, až ona půjde v 65 letech do důchodu, a teď slib plní," uvedl jeho mluvčí Bart Laming.


ČTĚTE TAKÉ:

Koňak za 360 tisíc!

 

Podle Laminga jde o největší sbírku starých likérů na světě. Tvoří ji na pět tisíc lahví koňaku, whisky, armagnaku a dalších likérů. Mezi nimi je i šestilitrová ručně foukaná láhev koňaku Brugerolle z roku 1795, kterou údajně zabavili vojáci francouzské revoluční armády.

 

"Podle pověsti také doprovázela Napoleona Bonaparta na jeho válečných taženích a jako jediná se dochovala do našich dnů," upozornil na nejvzácnější kousek na prodej Laming.

 

 

Jen "Napoleonův koňak" má vyvolávací cenu 138 tisíc eur (3,5 milionu korun). Van der Bunt však doufá, že se mu podaří většinu sbírky prodat dohromady. Její hodnota se odhaduje na šest milionů eur (152 milionů korun).

 

Van der Bunt zdědil část sbírky po svém otci a dědovi. Uchovával ji ve sklepě svého domu na jihovýchodě Nizozemska a 35 let dokupoval nové lahve. Koňak Brugerolle koupil na aukci Christie's v Chicagu v roce 1990.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Napoleon se chystá dobýt Paříž

 

Třiašedesátiletý sběratel, který paradoxně sám alkohol nepije, nemá děti a tedy nikoho, komu by sbírku předal.

 

Zájem projevilo už několik osob, převážně z Číny a Ruska. Nejstarší láhev koňaku z roku 1760 si ale van der Bunt ponechá. "Je to skutečná rodinná památka. Zůstane s panem van der Buntem," dodal Laming.

tn.cz / mediafax / kos