Chcete vydělat 80 tisíc denně? Fukušima hledá dobrovolníky!

Jedna z největších jaderných katastrof, jaké kdy lidstvo zažilo, zatím nemá konec. Japoncům už docházejí síly na její likvidaci, a tak hledají dělníky a nabízejí pohádkové peníze.

Z Japonska chodí po ničivém zemětřesení denně šílené zprávy. Nejhorší je, že z jaderné elektrárny Fukušima stále uniká radiace. Ve druhém bloku se objevila velká trhlina, kterou do moře uniká vysoce radioaktivní voda.

 
Trhlina je zhruba 20 centimetrů široká a uniká z ní voda přímo z reaktoru. Úroveň radiace naměřená ve vytékající vodě dosahuje více než 1000 milisievertů za hodinu. Roční limit ozáření pro pracovníky Fukušimy přitom je 250 milisievertů.
 
Dělníkům tak docházejí síly, je jim nevolno a mnozí se rozhodli práci vzdát. Provozovatel elektrárny tak nyní přišel s velkorysou nabídkou: 200 tisíc jenů (přes 40 tisíc korun) za den práce, informoval server týden.cz.
 
"Znělo to jako vysněná práce, ale jakmile se moje manželka rozplakala hrůzou, řekl jsem ne," sdělil magazínu Weekly Post třicetiletý Japonec. Jeho kolega listu potvrdil až dvojnásobnou nabídku, kterou dostal od společnosti TEPCO, když se vydá do problémového druhého reaktoru.

ČTĚTE TAKÉ:
 
V sobotu se pokusili technici společnosti Tokyo Electric Power Co (TEPCO), která elektrárnu provozuje, ucpat trhlinu betonem. Beton však ve vodě nezatvrdl a únik vody se tak nijak nesnížil. Nyní chtějí vyzkoušet polymerovou plastickou hmotu, která rychle tuhne.
 
Elektrárnu Fukušima I na severovýchodě japonského ostrova Honšú 11. března těžce poničilo zemětřesení, které dosáhlo síly devíti stupňů Richtera. Vlna tsunami, která byla až 14 metrů vysoká, pak vyřadila chladicí systémy reaktorů.
 
Velké obavy vzbuzuje radiace, která uniká z elektrárny do ovzduší a do moře. Kvůli ní japonské úřady evakuovaly obyvatele z dalekého okolí elektrárny.

 

tn.cz / Mediafax