Chirac půjde před soud za zpronevěru, hrozí mu 10 let vězení

Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac stane v listopadu před soudem. Za zpronevěru na pařížské radnici mu hrozí trest až 10 let za mřížemi a pokuta přes půl milionu eur.

Sedmasedmdesátiletý Chirac je obviněn z vytváření fiktivních pracovních míst na pařížské radnici v letech 1992 až 1995. Jedná se o poslední tři roky z osmnáctiletého Chiracova působení na postu starosty města. Radnice údajně měla na výplatní pásce 21 lidí, kteří ve skutečnosti pracovali pro Chiracovu stranu Sdružení pro republiku (RPR).


Chirak čelí také obvinění kvůli dalším sedmi černým duším na pařížské radnici. Za to mu hrozí dalších 5 let vězení a pokuta 78 000 eur.


PSALI JSME:
Stárnoucí Chirac koketoval s blondýnou, vytočil manželku

Plánoval vraždu prezidenta Chiraka. Propustili ho


Pokud soud Chiracovi obvinění prokáže, pak došlo nejen k zpronevěře veřejných financí, neboť činnost RPR tak byla placena z peněz daňových poplatníků, ale také k zneužití pravomoci. To ale Jacques Chirac, který byl v prezidentském úřadu od roku 1995 do roku 2007, popírá.


Kromě Chiraca půjde před soud také bývalý ministr Michel Roussin, Jean de Gaulle, vnuk generála a francouzského prezidenta Charlese de Gaulla nebo Francois Debre, bratr předsedy francouzského ústavního soudu.


 

mne tn.cz / Mediafax