Chorvatská vláda premiérky Kosorové přežila hlasování o nedůvěře

Chorvatská konzervativní premiérka Jadranka Kosorová zůstává v čele vlády. Její kabinet ministrů ustál čtvrteční hlasování o nedůvěře, které iniciovala opozice, informovala agentura AFP.

"Návrh na vyslovení nedůvěry premiérce Jadrance Kosorové byl zamítnut," oznámil předseda parlamentu Luka Bebić. Poslanci hlasovali po mimořádně dlouhé debatě, která trvala 15 hodin.

 

Kosorovou podpořilo 79 poslanců, proti ní se vyslovilo dalších 62 zákonodárců. Chorvatský parlament se skládá ze 153 křesel.

 

Premiérčina Chorvatská demokratická unie (HDZ) má spolu s koaličními partnery rozhodující parlamentní většinu, takže se tento výsledek hlasování očekával.

 

Návrh na vyslovení nedůvěry Kosorové vznesli sociální demokraté. Šéfku vlády obviňují z neschopnosti účinně bojovat s korupcí a ekonomickými problémy země.

 

"Vláda ztratila veškerou kredibilitu, obvinění jsou vznášena proti vysoce postaveným vládním představitelům a členové HDZ jsou podezřelí z korupčních zločinů, což by vyvolalo politickou reakci v jakékoli demokratické zemi," zdůvodnil své rozhodnutí vůdce chorvatské opozice Zoran Milanović.

 

Kosorová veškerá obvinění popírá a upozorňuje na to, že o osudu její vlády rozhodnou regulérní volby v příštím roce.

 

Sedmapadesátiletá politička a bývalá novinářka se postavila do čela vládního kabinetu i HDZ loni v červenci, když její předchůdce a blízký spojenec Ivo Sanader náhle ukončil politickou kariéru. Jen o několik měsíců později si to ale rozmyslel a vrátil se do parlamentu jako poslanec. Za kritiku Kosorové byl z HDZ vyloučen.

Mediafax