Chtěl odpálit letadlo bombou v trenýrkách, dostal doživotí

Airbus A380 v Praze - 6
Zdroj: Mediafax
Mutalláb na Boží hod v roce 2009 propašoval plastickou výbušninu přes bezpečnostní rámy na letišti v Amsterdamu do airbusu - ilustrační foto

Američané ve čtvrtek poslali na doživotí za mříže nigerijského atentátníka Farúka Abdala Mutallába, informuje televize CNN. Mutalláb se pokusil v letadle odpálit bombu, kterou pronesl na palubu pod spodním prádlem.

"Byl to jasný akt terorismu, o tom není pochyb," řekla při čtení rozsudku soudkyně federálního soudu v Bostonu Nancy Edmundsová.

 

Mutalláb na Boží hod v roce 2009 propašoval plastickou výbušninu přes bezpečnostní rámy na letišti v Amsterdamu do airbusu americké společnosti Northwest s 289 lidmi.

 

Před přistáním v Detroitu se ji pokusil odpálit. To se mu však nepodařilo. Nakonec cestující útočníka přemohli.
Pyrotechnici dospěli k závěru, že výbuch trhaviny by letadlo zničil.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Takto vypadá bomba, která měla odpálit letadlo

 

Pětadvacetiletý Mutalláb vyslechl verdikt soudkyně bez známek emocí. "Jsem hrdý na to, že jsem se pokusil zabíjet ve jménu Alláha," zvolal, když ho policisté odváděli od soudu.

 

PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ TV NOVA:

 

Soudkyně dospěla k závěru, že spáchal osm trestných činů - zejména spiknutí, teroristický útok, pokus o vraždu a pokus o použití zbraně hromadného ničení. Za to dostal celkem čtyři doživotní tresty plus dalších padesát let vězení.

 

K přípravě Mutallábova atentátu se přihlásila odnož teroristické sítě Al-Káida z Arabského poloostrova. Mutallábův útok přiměl letiště zpřísnit bezpečnostní opatření. V reakci na jeho pokus začala některá z nich zavádět skenery.

tn.cz / mediafax / hru