Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

anketa Oznámení laureáta

Chybí osobnosti? Nobelovu cenu zase získala organizace! Souhlasíte?

Zdroj: TV Nova

Copak chybí osobnosti, které by se zasloužili o světový mír? Podle norského Nobelova výboru zřejmě ano, protože už podruhé za sebou dostala Nobelovu cenu za mír mezinárodní organizace. Letos se stala laureátem Organizace pro zákaz chemických zbraní.

Anketa

Souhlasíte s tím, že Nobelovu cenu za mír dostala organizace?

Hlasovalo 30 lidí.
Letošní Nobelovu cenu za mír získala mezinárodní Organizace pro zákaz chemických zbraní, krátce po 11. hodině to v Oslu oznámil norský Nobelův výbor. Experti z organizace, která sídlí v Haagu, v současné době provádějí inspekci zařízení na výrobu chemických zbraní v Sýrii s cílem jejich likvidace. Podle americko-ruské dohody z minulého měsíce má být celý syrský chemický zbrojní program zlikvidován do poloviny roku 2014.
 

Laureáta ocenění již hodinu před oficiálním vyhlášením ceny správně předpověděla norská veřejnoprávní televize NRK. Na letošní Nobelovu cenu za mír bylo nominováno rekordních 259 kandidátů, mezi nimiž figurovalo 50 organizací.
 

Ocenění Organizace pro zákaz chemických zbraní je do jisté míry překvapením. Za hlavní favoritku pro tento rok byla pokládána šestnáctiletá pákistánská bojovnice za právo žen na vzdělání Malala Júsufzaiová, konžský lékař Denis Mukwege, známý běloruský disident Ales Bjaljacki či ruští obhájci lidských práv. Proti vyznamenané organizaci hovořilo podle analytiků to, že svůj úkol v Sýrii začala plnit teprve nedávno.
 


Loni Nobelův výbor překvapil svět udělením Nobelovy ceny za mír Evropské unii a v roce 2009 oceněním Baracka Obamy jen krátce po jeho nástupu do úřadu amerického prezidenta.
 

Letošní týden vyhlašování Nobelových cen začal v pondělí oznámením oceněním za lékařství; pokračoval v úterý cenou za fyziku a ve středu vyhlášením ceny za chemii. Laureáty se stali převážně američtí vědci. Ve čtvrtek Švédská akademie udělila Nobelovu cenu za literaturu kanadské povídkářce Alici Munroové. V pondělí bude oznámen držitel Nobelovy ceny za ekonomii.
 


Na vyznamenané kromě finanční částky ve výši osmi milionů švédských korun (téměř 24 milionů Kč) čeká i účast na tradičním slavnostním ceremoniálu, který se uskuteční v den výročí úmrtí Alfreda Nobela 10. prosince. Nobelova cena za mír se bude předávat v norském hlavním městě Oslu, ceny za lékařství, ekonomii, fyziku, chemii a literaturu ve Stockholmu.

tn.cz / ČTK / hmr