Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

unikátní představení

Cimrmana hráli nigerijští černoši! Publikum nejvíc pobavilo: "Sníme psy..."

Cimranovo Dobytí severního pólu v podání nigerijského souboru - 6
Zdroj: TN.cz
Cimranovo Dobytí severního pólu v podání nigerijského souboru
Témata:

I Cimrman by se nejspíš divil. Hru Dobytí severního pólu odehráli černoši v Nigérii - když vztyčovali na pomyslném zamrzlém pólu českou vlajku, museli se notně zapotit. Panovala teplota 38 °C.

Představení mělo u Nigerijců veliký úspěch - během něj prý radostí dokonce tančili. Představení se odehrálo v polovině března v hlavním nigerijském městě Abuji za spolupráce s českým velvyslanectvím. Hru " Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909" nastudoval v angličtině místní divadelní soubor Jos Repertory Theatre.
 

O české divadlo byl veliký zájem, představení přišlo shlédnout asi 180 lidí, včetně mnoha novinářů. Kromě cimrmanovského humoru se po hře dočkali i typicky českého občerstvení. Podávaly se české koláče, bramboráky a další speciality.
 

16

GALERIE: Cimrman v Nigérii

Zdroj: TN.cz

Cimranovo Dobytí severního pólu v podání nigerijského souboru - 3

Hodnocení:


 

K dobrému dojmu přispěly také improvizované, ale zručně vyrobené kulisy - sáně, lyže, sníh z polystyrenu. Publikum se nejvíce bavilo u části, kde náčelník výpravy navrhuje sníst psy, část obecenstva začala v reakci dokonce spontánně radostí tančit.
 

Jos Repertory Theatre je jeden z mála divadelních souborů v Nigérii. Působí v obtížných bezpečnostních podmínkách - město Jos (hlavní město Plateau State, jednoho ze států nigerijské federace) se v zahraničních médiích objevuje zejména v souvislosti s krvavým mezietnickým konfliktem, méně známé jsou jeho kulturní aktivity.
 

 

Stejný soubor přitom už jednou nastudoval českou hru. V červnu 2013 uvedl Audienci Václava Havla. Jos Repertory Theatre od r. 1997 sdružuje zhruba 30 herců a tanečníků, kteří se divadlu věnují ve volném čase. V minulosti soubor vystupoval např. ve Velké Británii, v Itálii, v USA a v několika zemích západní Afriky. Plánované uvedení Audience a Dobytí severního pólu v ČR bohužel ztroskotalo na nedostatku financí ze strany pořádajícího divadelního festivalu.

tn.cz / ČTK / gar