Čína vyhlásila den smutku za oběti záplav a sesuvů půdy

Čínská vláda vyhlásila neděli dnem smutku za oběti záplav a sesuvů půdy, které si na severozápadě země vyžádaly více než tisíc obětí a další desetitisíce lidí zanechaly bez střechy nad hlavou. Informuje o tom server francouzského deníku Le Figaro.

V neděli budou vlajky viset na půl žerdi v celé zemi a také na zastupitelských úřadech Číny v zahraničí, uvedla na svých internetových stránkách čínská vláda a zároveň vyzvala ke zrušení všech veřejných oslav.

 

V Čou-čchü v provincii Kan-su meteorologové předpovídají další déšť pro příští dny. Nové srážky by mohly opět rozvodnit řeku Paj-lung a tím Čou-čchü znovu zaplavit. Třetina města se přitom stále nachází pod vodou.

 

Podle posledních údajů si tam velká voda vyžádala životy 1156 lidí, 588 dalších se stále pohřešuje. Zatím poslední živé se podařilo zachránit ve středu. Armáda pracuje dnem i nocí na odklízení trosek z centra města.

 

PODÍVEJTE SE NA VIDEO ZE ZÁPLAV V ČÍNĚ

 

 

Hlavní starostí záchranářů a humanitární organizací je zajištění pitné vody, podle agentury China News Service byly na místo dopraveny přípravky na vyčištění vody pro 30 tisíc osob.

 

Počet lidí, kteří zůstali bez domova, je zatím těžké stanovit - podle ministerstva vnitra muselo být evakuováno nejméně 45 tisíc lidí. Místní úřady však uvádějí, že velká voda zasáhla domovy 20 227 lidí.

 

V sobotu pohřešovaly úřady v jihočínské provincii S'-čchuan 32 lidí poté, co sesuv půdy zničil některé budovy nemocnice v okrese Wen-čchuan. V této provincii si zatím přívalové deště a následné sesuvy půdy vyžádaly devět životů.

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

Mediafax