Čína natruc udělila vlastní "Nobelovku". Bylo to TRAPNÉ!

Čína - vlajka
Zdroj: oficiální zdroj

Čínští komunisté reagovali na Nobelovu cenu za mír pro čínského disidenta tím, že udělili vlastní "Nobelovu cenu" - Konfuciovu cenu za mír. Informuje o tom televize CNN.

Prvním držitelem této ceny byl ve čtvrtek, den před ceremoniálem na počest vítěze Nobelovy ceny za mír, vyhlášen viceprezident Tchaj-wanu Lien Chen. Byl oceněn za úsilí o smíření pevninské Číny a Tchaj-wanu.

 

Lien se v devadesátých letech zasazoval o sblížení Číny s Tchaj-wanem a rozvoj jejich obchodu.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Čína soudí jednoho z nejznámějších disidentů v zemi

 

Cenu však ve čtvrtek v Pekingu nepřevzal.

 

Ceremoniál skončil trapasem, píše agentura Reuters. Namísto laureáta cenu dostala nic nechápající šestiletá holčička Ceng Jü-chan.

 

Organizátoři ji označili za "anděla míru". Oznámili, že cenu převzala v zastoupení vítěze. Lien však nikoho nepověřil, aby ho na ceremonii zastoupil.

 

"Víme, kdo byl Konfucius. Nevíme však nic o této ceně," vzkázal Lien po svém mluvčím z Tchaj-peje.

 

Laureáta ceny vybral výbor pro Konfuciovu cenu. Jeho jméno oznámil už počátkem týdne.

 

Výbor založilo čínské ministerstvo kultury. "Čínu i další země Asie ovlivňuje Konfuciova filozofická koncepce míru. Chceme proto světu představit mír z východního pohledu," prohlásil předseda výboru pro Čan Čchang-liou. "Evropa je plná malých zemí, které mezi sebou válčily. Proto nemohou konceptu míru rozumět," řekl na ceremoniálu vyhlášení vítěze ceny.

 

Čínská Konfuciuova cena je dotována částkou v přepočtu 270 000 korun. Složilo se na ni několik čínských průmyslníků.

 

Letošní prestižní Nobelovu cenu za mír získal vězněný čínský disident Liou Siao-po, zakladatel skupiny na obranu lidských práv. Liou Siao-po je autorem manifestu Charta 08, který žádá svobodu slova a systém více stran v Číně. Dokument je inspirován československou Chartou 77. Na Nobelovu cenu navrhl čínského disidenta také Václav Havel.

 

Číňané proti prestižnímu ocenění pro disidenta protestovali. Předvolali si norského velvyslance.

 

Agentura AP píše, že čínský postup připomíná postoj nacistů z roku 1937. Tehdy jejich vůdce Adolfa Hitlera dopálila Nobelova cena pro vězněného německého literáta Carla von Ossietzkého. Proto vytvořil německou Národní cenu za kulturu a vědu.


 

tn.cz / Mediafax