Čína soudí jednoho z nejznámějších disidentů v zemi

Jeden z nejznámějších čínských disidentů Liou Siao-po ve středu stanul před soudem. Prokurátor ho obvinil z "podněcování rozvracování státní moci".

Podle prokurátora Liou Siao-po na internetu zveřejnil esej, který kritizuje vládnoucí komunisty. Pomáhal také organizovat, propagovat a shromažďovat podpisy pod petici Charta 08, která žádá demokratizaci země a konec vlády jedné strany.


Jak uvedla disidentova manželka, která se procesu nemůže účastnit, její manžel se obvinění brání. Pokud ale bude odsouzen, odvolávat se nebude. "S vládou jako je tato, s vládou bez zákonů, není nic, co by mohlo být řečeno," řekla Liou Siaová.


Liou Siao-po byl zatčen na konci loňského roku, když připravoval zveřejnění petice Charta 08, která je inspirována československou Chartou 77. Spojené státy i Evropská unie vyzvala Čínu, aby Liou Siao-poa propustila. Čínská vláda ale odpověděla, že výzvy k propuštění jsou vměšováním do její jurisdikce.


Žádný jiný signatář zatčen nebyl. Čína tak chce z jeho odsouzení udělat exemplární případ, ale zároveň se chce vyhnout dalšímu zatýkání. Proces bude trvat jeden den, zatím ale není jasné, zda a kdy bude vynesen rozsudek. Pokud bude Liou Siao-po odsouzen, hrozí mu trest pět až 15 let vězení.


Liou Siao-po, který příští pondělí oslaví své 54. narozeniny, se stal symbolem opozice vůči vládnoucí komunistické straně. Tento bývalý univerzitní profesor a literární kritik je pod dohledem čínské policie už od masakru na náměstí Ťien-an-men v roce 1989, kdy se zapojil do studentských protestů.

tn.cz / Mediafax