Čínský disident Chu Ťia je na svobodě. Byl zavřený tři roky

Čínský disident a lidskoprávní aktivista Chu Ťia byl po třech letech propuštěn z vězení. Držitel Sacharovovy ceny udílené za boj o lidská práva se ke své rodině vrátil v noci na neděli, informovala o tom agentura AFP.

"Chu Ťia dorazil domů ve 2:30 ráno. Klidný a šťastný. Potřebuje si odpočinout. Všem děkuji," oznámila disidentova žena Ceng Ťin-jen na sociální síti Twitter.

 

Vládnoucí čínští komunisté nařídili zatčení disidenta v dubnu 2008 jen několik měsíců před začátkem letní olympiády v Pekingu. Chu Ťia roky kritizoval vládu za porušování občanských práv, ničení životního prostředí a potlačování práv osob trpících nemocí AIDS.

 

Chu Ťia je za uplynulý týden již druhým propuštěným odpůrcem vlády. Ve středu v Číně propustili na kauci po třech měsících ve vazbě známého umělce a architekta Aj Wej-weje.

 

Ačkoli oba disidenti jsou na svobodě, omezování jejich lidských a občanských práv pravděpodobně nekončí. Policie prý Ceng Ťin-jen s předstihem informovala, že její manžel patrně nebude vést "normální" život. Ceng Ťin-jen si tuto poznámku vyložila tak, že jejího muže čeká, jako další propuštěné disidenty, tak zvané domácí vězení.

 

Podobný osud potkal například právníka Čchen Kuang-čchenga, který je v domácím vězení od září 2010. Předtím si odseděl čtyřletý trest za kritiku čínské "politiky jednoho dítěte".

 

Propuštění disidenti odmítají mluvit o tom, co prožili ve vězení i o podmínkách propuštění. Velmi hovorný Aj Wej-wej ve středu oznámil pouze to, že musí zůstat v Pekingu. Podle kritiků čínského režimu je to proto, že vláda disidenty zastrašuje a hrozí jim tresty pro jejich příbuzné.

 

Období mlčení nyní čeká i Chu Ťiaa. "Nebude moct mluvit s médii," poznamenala již minulý týden manželka Chu Ťiaa. "Musí si vyléčit cirhózu a být s rodinou," dodala Ceng Ťin-jen. Připomněla tím, že její sedmatřicetiletý muž trpí cirhózou jater a nemoc se mu ve vězení ještě zhoršila.

tn.cz / Mediafax