Čínský ústav pro mentálně postižené prodával pacienty do otroctví

Ředitel domova pro duševně a tělesně postižené na jihozápadě Číny prodal v posledních několika letech do otroctví nejméně 70 pacientů. Policie již ředitele ústavu zadržela, informuje ve středu agentura AFP.

"Ceng Ling-čchüan poslal od roku 1996 na práci do Pekingu, Tchien-ťin a dalších měst nejméně 70 mentálně postižených lidí,“ uvedl představitel úřadu pro civilní záležitosti v čínské provincii S'-čchuan. "Muž neví přesný počet zneužívaných,“ dodal.
 

Vyšetřovatelé případ odhalili v souvislosti s uzavřením továrny na výrobu stavebnin v západočínské autonomní oblasti Sin-ťiang, kde bylo několik let zotročováno jedenáct duševně postižených zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ:

Začneme ovládat přírodu? Čína manipuluje s počasím
 

Policie při vyšetřování případu odhalila nesrovnalosti v záznamech domova pro handicapované, který vedl Ceng. Ze záznamů vyplývá, že ředitel ústavu prodal do otroctví 70 lidí v roce 2008. Policie se domnívá, že počet pacientů, které Ceng takto zneužil, bude ještě vyšší.
 

Ceng byl v pondělí zadržen a nyní je držen ve vazbě.
 

Policie v úřadu také zadržela majitele manufaktury na výrobu stavebnin v Sin-ťiangu. Několik let zde totiž bylo zotročováno jedenáct duševně nemocných. Pracovníci manufaktury měli příliš dlouhou pracovní dobu, byli vystaveni pravidelnému bití, kterým se trestaly mimo jiné i pokusy o útěk, a dostávali stejné jídlo jako psi. Po celou dobu pracovali zdarma.
 

Majitel továrny tvrdí, že pracovní sílu zprostředkovala za úplatu pomocná organizace pro postižené sídlící v provincii S'-čchuan.
 

Tento případ není ojedinělý. V roce 2007 zemi šokovalo odhalení praktik v neoficiálně zřízených cihelnách v provinciích Che-nan a Šan-si. Tisíce pracovníků jejich zaměstnavatelé bili a drželi téměř o hladu. Odhaduje se, že jen v provincii Che-nan takto trpělo okolo 53 tisíc přistěhovalců.

tn.cz / kat