Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

smrtící otřesy

Čínu zasáhlo SILNÉ zemětřesení! Desítky mrtvých, stovky zraněných!

Zemětřesení v provincii S
Zdroj: isifa.com
Smrtící zemětřesení v provincii S'-čchuan.

Nejméně 56 mrtvých a 600 zraněných si dnes vyžádalo silné zemětřesení, které zasáhlo čínskou provincii S'-čchuan na jihozápadě země. Desítky zraněných jsou ve vážném stavu. Počet mrtvých navíc může rychle stoupat.

Zemětřesení o síle 6,6 stupně Richterovy škály udeřilo krátce po osmé hodině ranní místního času (02:02 SELČ) v okrsku Lu-šan nedaleko města Ja-an. Jeho epicentrum bylo v hloubce 12 kilometrů, uvedla americká geologická služba USGC. Otřesy cítili obyvatelé v okolních provinciích i v provinční metropoli Čcheng-tu, kde mnozí v panice vybíhali z domů na ulice.
 


Většina obětí je zatím z Lu-šanu, kde otřesy přerušily dodávku pitné vody a elektřiny. Záběry na čínských zpravodajských serverech ukazují zřícené budovy a obyvatele se zakrvácenými obvazy. Záchranářům v Lu-šanu se z trosek podařilo vytáhnout 27 živých lidí.
 

Do oblasti zamířilo 2000 vojáků, kteří mají pomáhat při záchranných pracích, napsala agentura Nová Čína. Po prvním silném zemětřesení seismologové zaznamenali několik dalších následných otřesů, z nichž nejsilnější dosáhly síly 5,5 stupně.
 

Město Ja-an má asi 1,5 milionu obyvatel a je nejen rodištěm čínské čajové kultury, ale také domovem jednoho z hlavních čínských záchranných středisek pro pandy velké.
 


Provincie S'-čchuan je jednou ze čtyř, kterou jsou v Číně producentem zemního plynu. Největší asijská ropná rafinerie Sinopec Group oznámila, že její rozsáhlé naleziště zemního plynu Pchu-kuang otřesy nenarušily.
 

V květnu 2008 zabilo silné zemětřesení v S'-čchuanu více než 80 tisíc lidí. Otřesy půdy v oblasti blízko dnešního zemětřesení tehdy dosáhly síly 7,9 stupně.

tn.cz / ČTK