Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Cyklon Carlos pustoší Austrálii

V Darwinu v severní Austrálii byly uzavřeny školy i letiště. V některých oblastech napadlo za posledních 24 hodin i 35 centimetrů vody.

Cyklon Carlos zasáhl ve středu město Darwin v severní Austrálii, jen dva týdny poté, co se severovýchodem země přehnal cyklon Yasi. Informovala o tom agentura AFP.


Školy i letiště ve městě s přibližně 120 tisíci obyvatel byly uzavřeny a oblast okolo města zasáhly kvůli přívalovým dešťům povodně.


V oblasti v noci vypadl proud a prudký vítr vyvrací stromy. Pokácené stromy zničily jeden dům a také vůz ambulance. V některých částech města spadlo až 35 centimetrů vody během posledních 24 hodin.


Carlos je cyklon první kategorie na pětistupňové škále a očekává se, že ve čtvrtek dostoupí svého vrcholu, síly druhé kategorie, kdy cirkulující vichry dosahují rychlosti až 130 kilometrů za hodinu. Směřuje směrem na jihozápad na méně obydlené pobřeží.


Na začátku února zasáhl východoaustralský stát Queensland cyklon Yasi, který spadal do páté kategorie. Udeřil na území, které se rozlohou rovnalo velikosti Itálie a zanechal za sebou rozsáhlé škody.

 

PSALI JSME:

PEKLO V AUSTRÁLII: Po záplavách a cyklonu sužují Austrálii požáry

tn.cz / Mediafax