Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Cyklon Yasi pustoší severovýchodní pobřeží Austrálie

Tato obří tlaková níže se řítí na Austrálii
Zdroj: NASA
Tato obří tlaková níže se řítí na Austrálii

Tropický cyklon Yasi, který zesílil na ničivý pátý stupeň, ve středu večer místního času dosáhl severozápadního pobřeží Austrálie. Vítr dosahuje rychlosti téměř 300 kilometrů za hodinu, informuje deník Sydney Morning Herald.

Zatím je bez proudu na 90 tisíc domácností v pobřežních městech státu Queensland. Obyvatelé se před příchodem bouře ve svých domech zabarikádovali nebo našli útočiště v evakuačních centrech. Některá z těchto center jsou také bez proudu.

 

Podle premiérky Queenslandu Anny Blighové se situace může ještě zhoršit. "Je to jen začátek," řekla Blighová na tiskové konferenci. Nejhorší nápor bouře se očekává zhruba za dvě hodiny (čtvrtek po půlnoci místního času, středa 15.00 hodin SEČ).

 

ČTĚTE TAKÉ:

Tropický cyklon Yasi zesílil, žene se na severovýchodní pobřeží Austrálie

 

Podle meteorologů může přílivová vlna dosáhnout výšky až sedmi metrů. Pokud se jejich předpovědi naplní, pak Yasi bude zřejmě silnější, než byl cyklon Tracy, který v roce 1974 v Darwinu zabil 71 lidí a se zemí srovnal 90 procent domů ve městě.

 

PODÍVEJTE SE:

 

 

Východ Austrálie, zejména stát Queensland, se v současnosti vzpamatovává z ničivých záplav. Voda zatopila pole, doly a desítky tisíc domů, zasáhla území větší než rozloha Francie a Německa dohromady. Napáchala škody za miliardy australských dolarů. Zahynuly tři desítky lidí.

tn.cz / Mediafax