Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Každý den jinak

Další změna! Zbraně pro Ukrajinu přichystám, řekl senátor USA

Johm McCain
Zdroj: oficiální zdroj

Vlivný republikánský kongresman John McCain chce připravit zákon o vyzbrojení Ukrajiny, pokud se americký prezident Barack Obama sám k dodávkám zbraní pro Kyjev neodhodlá.

McCain to ve čtvrtek prohlásil na tiskové konferenci. Americký ministr zahraničí John Kerry, který dnes navštívil Kyjev, řekl, že Obama o možnosti zbraňových dodávek rozhodne brzy. Kerry zároveň zdůraznil, že Spojení státy dávají přednost diplomatickému řešení krize.


Senátor McCain, který platí za Obamova tvrdého odpůrce a kritika, zbrojní podporu ukrajinské armády schvaluje. Na tiskové konferenci, kde ohlásil úmysl připravit příslušný zákon, ho doprovázela asi desetičlenná skupina republikánských i demokratických senátorů. Podle Reuters je to další nátlak na Obamu, aby poskytl Ukrajině zbraně.


Loni v prosinci již americký Kongres schválil právní předpis, který umožňuje zbrojní dodávky na Ukrajinu. Obama sice tento zákon podepsal, nadále ale může rozhodnout, zda zbraně skutečně Ukrajině poskytne. McCainův ohlášený návrh zákona by dodávky automaticky vyžadoval. Ačkoli mají republikáni v Senátu i Sněmovně reprezentantů pohodlnou většinu, prezident může rozhodnutí zákonodárců vetovat.


e Washingtonu se v poslední době spekulovalo, že Obamova administrativa změní dosavadní přístup, který je omezen na diplomatickou pomoc a dodávky podpůrného vojenského materiálu, nikoli však zbraní.


V úterý ale mluvčí Bílého domu Josh Earnest prohlásil, že je nereálné předpokládat, že USA by mohly Ukrajině poskytnout pomoc v takovém rozsahu, aby se ukrajinské ozbrojené síly vojensky vyrovnaly Rusku. Dodal také, že USA podporují mírové řešení. Tím podle některých komentáře avizoval, že žádné zbraně Washington na Ukrajinu nepošle.

tn.cz / ČTK