Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

konec kytovců v armádě

Delfíní vojáci míří do důchodu, miny budou vyhledávat roboti

Zdroj: TV Nova

Americké námořnictvo stahuje do zálohy 80 válečných veteránů a specialistů na odhalování min. Nejedná se však o lidi, ale o delfíny. V nejsilnější armádě světa pracovali celkem 50 let. Nahradit je mají roboti.

Sympatičtí chytrolíni, kteří jsou odvážní a plní nejtěžší úkoly. Tak se do historie americké armády zapsala flotila speciálně vyškolených delfínů. Od války ve Vietnamu prošli snad každým větším válečným konfliktem. Teď je čeká zasloužený důchod.

 

Američtí námořníci používali delfíny k odhalování podvodních min. Jak sami říkají, inteligentní kytovci během své služby zachránili tisíce životů.

 

A jak to dělají? Delfín má za úkol upozornit hlídku na podezřelý objekt - například plavce. Pokud má podezření, ťukne nosem do baseballového míčku. Potom dostane od specialisty takzvaný trasér, kterým plavce označí. Úspěch je stoprocentní.

 

 

Jenže cvičení delfínů stojí spoustu peněz. A tak je chce americká armáda nahradit robotickými vyhledávači. Pod vodou můžou samostatně operovat šestnáct hodin a mají být výrazně levnější.

 

V USA sice patří delfíní vojáci do starého železa, ukrajinská armáda je ale právě začala používat. Bez inteligentních kytovců se lidstvo asi zkrátka neobejde.

s přispěním Ondřeje Koutného tn.cz / hru