Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Deportace Romů z Francie polarizuje společnost

Průzkum veřejného mínění francouzské agentury CSA pro deník Le Parisien ukázal, že Francie je v otázce vystěhování nepřizpůsobivých Romů rozdělena. Osmačtyřicet procent dotázaných repatriaci Romů podporuje, 42 procent respondentů je proti, informuje čtvrteční vydání deníku.

Deset procent Francouzů na problém nemá jasný názor.
 

Průzkum se uskutečnil 24. a 25. srpna a společnost CSA v rámci něj telefonicky oslovila tisícovku lidí. Deník Le Parisien také uvádí, že postup vlády prezidenta Nicolase Sarkozyho vůči Romům schvaluje stále méně lidí.
 

PSALI JSME:

Francie vyhostila od ledna přes 8000 Romů
 

Francie na konci července oznámila, že chce v následujících měsících zlikvidovat stovky nelegálních osad Romů a poslat všechny jejich obyvatele, kteří nebudou mít potřebná povolení pro setrvání na území Francie, domů, tedy převážně do Rumunska. Od té doby již francouzské úřady provedly deportaci několika stovek Romů.
 

Sarkozy prohlašuje, že v romských osadách kvete kriminalita, prostituce, pašeráctví a vykořisťování dětí a že v jejich likvidacích bude pokračovat.
 

PODÍVEJTE SE NA ZÁBĚRY DEPORTACE ROMŮ Z FRANCIE:


 

Francouzská opozice ale Sarkozyho obviňuje, že si tímto způsobem chce vylepšit obrázek u veřejnosti před prezidentskými volbami v roce 2012.
 

"Je to všechno volební strategie. Nijak to nepřispěje k bezpečnosti francouzského lidu," řekl bývalý francouzský premiér Dominique de Villepin, který bude v roce 2012 pravděpodobně proti Sarkozymu kandidovat. Podle současných průzkumů veřejného mínění má šanci na vítězství. De Villepin současný postup proti Romům nazval "ostudnou skvrnou" na francouzské vlajce.
 

Ve Francii ve čtvrtek už druhý den probíhají francouzsko-rumunská jednání o repatriaci Romů. Obě strany se shodly, že principy volného pohybu v Evropské unii nemohou sloužit jako zástěrka pro aktivity spojené s prostitucí, žebráním nebo vykořisťováním a obchodem s lidmi.
 

Francie a Rumunsko také chtějí společně bojovat proti kriminálním jevům, ke kterým v rámci romských komunit dochází.
 

Pro tento prvek stránky je nezbytný plugin flash.

 

tn.cz / Mediafax