Vaše náměty

606 09 09 09

zpravy@nova.cz

Deset obviněných ze špionáže pro Rusko stane v New Yorku před soudem

Americká prokuratura vznesla proti 11 lidem podezřelým ze špionáže pro Rusko oficiální obvinění. Deset z nich by mělo ve čtvrtek stanout před soudem v New Yorku, informuje server France24.

Soud nařídil převoz dvou lidí zdržených v Bostonu a tří ve Washingtonu do New Yorku, kde se připojí ke zbylým pěti obviněným. K přesunu zadržovaných došlo v době, kdy se vyrojily spekulace o jejich plánované výměně za americké špiony v Rusku.

 

Rusko chce vyměnit odsouzeného prozápadního špiona Igora Sutjagina za jednoho z deseti ruských, oznámila ve středu Sutjaginova právnička Anna Stavická. Sutjaginův bratr Dmitrij uvedl, že Igor Sutjagin byl již převezen z vězení na ruském dálném severu do Moskvy, odkud by měl pokračovat dále do Vídně. Z rakouské metropole by pak měl odletět do Londýna.

 

ČTĚTE TAKÉ:

Rusko a USA prý připravují výměnu špionů

 

Domnělí ruští agentu byli zatčeni 27. června během operace FBI, která připomínala stinné dny nepřátelství studené války, píše France24. Zatčení spících agentů hrozilo poškodit úsilí restartovat americko-ruské vztahy, obě země však takové důsledky odmítly.

 

Jedenáctý podezřelý Christopher Metsos byl zadržen 28. června na Kypru, později ho však propustili na kauci a Metsos zmizel.

 

Všech 11 lidí je obviněno z "konspirace za účelem jednání jako tajní agenti ve Spojených státech ve prospěch Ruské federace", stojí v oficiálním dokumentu. Devět navíc čelí obvinění z "z konspirace za účelem praní špinavých peněz". Obviněným hrozí až 20 let ve vězení za praní špinavých peněz a až pět let odnětí svobody za konspiraci a špionáž.

 

Ruský jaderný vědec Igor Sutjagin byl v Rusku v roce 2004 odsouzen k 15 rokům vězení za poskytování tajných vojenských informací britské firmě Alternative Futures. Z ní pak informace proudily k americké Ústřední zpravodajské službě (CIA).

Mediafax