Desetitisíce Norů zpívaly v ulicích Breivikovi píseň, kterou nesnáší

Desetitisíce Norů se sešly v ulicích Osla a zpívali Breivikovi píseň, kterou nesnáší. Zpívá se v ní o míru a bratrství. Breivik ji považuje za slepé přijímání marxismu.

Na 40 000 Norů se sešlo ve čtvrtek v ulicích Osla, aby zazpívali dětskou píseň vyzývající k míru a bratrství. Atentátník Anders Breivik, který je v norské metropoli souzen, píseň nesnáší a považuje ji za marxistickou indoktrinaci, informují agentura AFP a portál deníku Dagbladet.
 

Norové se sešli na náměstí Youngstorget poblíž soudu, kde se koná proces s pravicovým extremistou. V poledne zazpívali za doprovodu radničního zvonu píseň Děti duhy (Barn av regnbuen) norského písničkáře Lillebjörna Nilsena. Od účasti na mírovém protestu je neodradil ani silný déšť.
 

"Je neuvěřitelné, že se na náměstí Youngstorget sešlo 40 000 lidí. Celý svět si všimne, že tragédii čelíme v jednotě a s láskou," řekl s pýchou starosta města Fabian Stang.
 


 

Breivik píseň Děti duhy podle svých slov nesnáší a považuje ji za propagaci marxistických myšlenek. "Breivik skladbu použil jako příklad vymývání mozků, ale je tomu přesně naopak," uvedla Christine Barová, jedna z organizátorek akce svolané přes sociální síť Facebook.
 

ČTĚTE TAKÉ:
Breivikovi se u soudu lidé vysmáli. Zamotal se v dějepise

 

Píseň je v Norsku velmi oblíbená. Breivik během soudního procesu přímo vystoupil proti jejímu autorovi. "Je dobrým příkladem marxisty, který se infiltroval do kultury a píše písně na vymývání mozků dětí," prohlásil.
 

"Buďme opět spolu. Zazpívejme tuto píseň, protože věříme, že popisuje svět, jaký by měl být. Toto je naše pocta lidem, kteří zemřeli, jejich příbuzným a všem, kterých se dotkly události u 22. července 2011," napsaly na Facebook Barová a další organizátorka Linn Hjönnevagová.
 

V písni se zpívá o nebi plném hvězd, modrém moři a květinách. V tomto idylickém světě spolu mohou žít "děti duhy" jako bratři a sestry navzdory těm, kteří prosazují vizi plastů a syntetického jídla.
 

Třiatřicetiletý Anders Behring Breivik odpálil 22. července 2011 bombu u vládní budovy v centru Osla. Pak přejel na ostrov Utöya severozápadně od metropole, kde měli tábor teenageři z mládežnické organizace vládní Norské strany práce, a začal střílet.
 

Výbuch v Oslu zabil osm lidí. Na ostrově Utöya připravil Breivik o život 69 lidí. Byl to největší masakr v poválečném Norsku.
Breivikovi hrozí 21 let vězení, to je maximální trest v Norsku. Trest však může být opakovaně prodlužován, jestliže soud dospěje k závěru, že je Breivik nebezpečný. Pokud by soud uznal vraha za nepříčetného, byl by umístěn na psychiatrii.
 

cob tn.cz / Mediafax