Sesazený německý prezident o svých chybách přemýšlí v klášteře

Neobvyklý způsob, jak zpytovat svědomí, zvolil německý exprezident Christian Wulff. Vaz mu zlomily podivné finanční půjčky a machinace v Dolním Sasku, Wulff te´d o nich přemýšlí v klášteře, kam se uchýlil po odchodu z funkce.

Bývalý německý prezident Christian Wulff se po svém oficiálním odchodu z úřadu uchýlil do kláštera. Informuje o tom v pondělí webový portál deníku Frankfurter Rundschau. O jaký klášter jde, list nepíše. Exprezident v něm má odpočívat, čeká ho i zdravotní prohlídka.

 

Dvaapadesátiletý křesťanský demokrat odstoupil 17. února poté, co dolnosaský prokurátor vyzval německý parlament, aby ho zbavil imunity.


PSALI JSME

Proč skončil německý prezident Wulff

 

S úřadem se Wulff rozloučil ve velkém stylu - na slavnosti v prezidentském paláci Bellevue vzdali prezidentovi podezíranému z korupce poctu vojáci s pochodněmi. Ceremonie se však nezúčastnil žádný z Wulffových předchůdců - Walter Scheel, Richard von Weizsäcker, Roman Herzog ani Horst Köhler.

 

Naopak přítomni byli německá kancléřka Angela Merkelová a mnozí ministři. Velkolepá oslava však vyvolala rozporuplné reakce u opozice i řadových Němců. Slavnost narušovaly stovky demonstrantů troubením na vuvuzely, trubky a píšťaly.

 

Půjčoval si, ale nedanil

 

Wulff, který byl v prezidentském paláci od července 2010, si jako premiér Dolního Saska půjčil 500 tisíc eur (12,5 milionu korun) na byt od manželky podnikatele Egona Geerkense. Bylo to pět měsíců před tím, než ho poslanci zvolili za prezidenta. Půjčku však tehdy nevykázal v daňovém přiznání pro dolnosaský parlament.

 

Exprezident navíc v té době za výhodných podmínek získal vůz české automobilky Škoda Yeti. Wulff tehdy působil jako zástupce Dolního Saska v dozorčí radě koncernu Volkswagen, jemuž mladoboleslavský podnik patří. Týdeník Der Spiegel napsal, že Wulff si v roce 2010 pořídil Yeti na leasing. Měsíční splátky byly zvýšeny o procento, běžná přirážka přitom byla 1,5 procenta. Wulff tak za rok ušetřil 1200 eur (30 000 korun).

 

Wulff ve funkci strávil místo řádných pěti let jen 20 měsíců, přesto mu byla přiznána doživotní renta 199 000 eur (4,9 milionu korun) ročně, kancelář, asistent a auto s řidičem. Podle německých médií ale Wulff s těmito výhodami nemůže počítat, protože za jejich odebrání už se postavily odbory i zástupci koalice. Okamžité zastavení penze požaduje i 86 procent obyvatel Německa.

tn.cz / Mediafax